Tüm İslam Alemi'nin Kutlu Doğum Haftası'nı Tebrik Ederiz


   Peygamber Efendimizi tanıtmak ve anlatmak, O’nun güzel ve örnek ahlakını temsil etmek O’nun üzerinde yeniden düşünmeyi sağlamak amacıyla düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri bu yıl da 14-20 Nisan 2013 tarihleri arasında bütün yurtta ve vatandaşlarımızın bulunduğu bazı ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

 

    Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ana temasını "Hz. Peygamber, din ve samimiyet" olarak belirledi.  Hayatın her alanında olduğu gibi özellikle dinde samimiyet ve ihlasa her zamankinden daha çok ihtiyaç hissedildiği bir çağda yaşıyoruz.

    Yapaylık, gösteriş, gösteri, riya, reklam, propaganda ve imajın, sözün ve hakikatin yerine geçtiği,  üstelikte bu sahtelik ve samimiyetsizliğin dine bulaştırıldığı bir zaman diliminde yaşıyoruz.

    Bu yüzdendir ki bugün ensar ve muhacir kardeşliğine, Kutlu Nebi'nin birleştirici yolundan gitmeye, O’nun yolunda yürümeye, O’nun sevgisini yüreklerimizde hissetmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

    Kur’an, fert ve toplumu dünya ve ahirette mutluluğa ulaştırmak için sadece emirler ve yasaklar koymaz, o insanı “insanlaştırmanın” yollarını da öğretir. İnsanın diğer hayvanlardan farkı, temelde kendi varlığının bilincinde olması, yaratıcısını tanıması ve diğer insan ve varlıkların haklarına gösterdiği duyarlılıkla ölçülür.

    Mutlak hakikatin evrensel ve ebedi abidesi olan Kuran, getirdiği ilkelerle ideal bir mümin ve ideal bir İslam topluluğunu oluşturmayı hedefler. Kur’an-î ilke ve erdemler, insanlığın bilgi ve tecrübesinin hiçbir zaman ulaşamayacağı bir medeniyet projesinin temel düsturlarıdır. İnsanlık, bu medeniyetin değerlerinden ilham aldıkça büyür, gelişir, üstünleşir ve yücelir. Ondan uzaklaştıkça, küçülür, alçalır ve çürür.

    Rahmet ve şefkat peygamberi Hz. Muhammed (sav)’in ümmeti olarak Kutlu Doğum Haftasının gönüllerimizde O’nu anlamamıza ve örnek hayatını kendimize rehber edinmemize,  dünyanın muhtelif yerlerinde Arakan’da, Suriye’de, Filistin’de, Somali’de  vs  ayaklar altına alınan, çiğnenen, zedelenen barış ve kardeşlik duygularının bu vesile ile yeniden canlanmasına vesile olmasını diler,  aziz milletimizin, tüm İslam alemin ve camiamızın Kutlu Doğum Haftası'nı tebrik ederiz.

 

 

 
Sayfayı Yazdır