Unvan Değişikliği Sınavı Müjdesi


Toç Bir-Sen olarak  2011 Nisan ayındaki Kurum İdare Kurulu'nda karara bağladığımız Unvan Değişikliği Sınavı ile ilgili somut adımlar atılmaya başlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarının 2008 yılından beri bekledikleri Unvan Değişikliği Sınavı ile ilgili somut adımlar atılmaya başlandı. Tarım, Orman ve Çevre Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) olarak 2011 yılı Nisan ayındaki Kurum İdare Kurulu'nda Personel Genel Müdürlüğü'yle yaptığımız görüşmede,
'Bir yüksek öğrenimi bitirmiş olan hangi unvan olursa olsun bütün kadrolara kadro sayısından az talep olması durumunda sınav şartı olmadan bir çok formaliteye, kırtasiyeciliğe gerek kalmdan kadroların verilebilmesi için yapılması gerekecek mevzuat değişikliği noktasında TOÇ BİR-SEN'ce Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı nezdinde yapılan çalışmalara Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın da destek olması, böylece şu anda Bakanlıkta mevcut olan kadrolardan daha az talebi olan unvanlara sınavsız olarak atanabilmelerinin önü açılmalıdır.
    Kadro sayısından daha fazla talep olan unvanlar için 2008 yılında yapılan unvan değişikliği sınavında bazı branşlarda 70 puan ve üstünü alarak başarılı olan hiçbir personelin olmaması, bazı branşlara, özellikle tekniker kadrolarına başvurudaki yoğunluk dikkate alındığında 2011 yılı içerisinde (Mühendis, Veteriner Hekim, Tekniker, Teknisyen, Ekonomist, Kimyager, Biyolog vb. kadrolarda) yeni bir unvan değişikliği sınavı yapma zorunluluğu ortaya çıkarmıştır. Bakanlığımızda istihdamı mümkün olan tüm kadrolar için Unvan değişikliği sınavının 2011 yılı içerisinde yapılabilecek en kısa sürede yapılması talep edildi.
'şeklinde taleplerimiz içerisinde yer alan ve 'Teklif edilen Konunun 2011 yılı içerisinde PERGEM tarafından gerçekleştirilmesine karar verildi.' şeklinde karara bağlanan Unvan Değişikliği Sınavı'nın yapılacağı duyuruldu. Alınan kararların uygulanmasından dolayı Personel Genel Müdürlüğü'ne teşekkür eden Toç Bir-Sen Yönetimi, alınacak buna benzer kararlara da destek olunacağını belirtti.

Açılması planlanan Ünvan Değişikliği Sınavına başvurmayı düşünen personelin, mezun oldukları bölümden aldıkları dersleri içeren transkriptleri ders notlarının hazırlanabilmesi için gerekli olan formun sınava girecek olan personel tarafından doldurulması gerekmektedir.

Unvan Değişikliği Sınavı ile ilgili yazı ile sınava başvurmayı düşünen personelin doldurması gereken tablo aşağıda ektedir.

unvan_degisikligi.pdf
doldurulmasi_gereken_tablo.xls


Sayfayı Yazdır