OGM’de Uygulanan Fazla Mesailer (Yangın Tazminatı) ile İlgili Önemli Bir Açıklama

TOÇ BİR-SEN’in yetkili sendika olmasından sonra son on yılda yapılamayan kazanımların elde edilemeyen ekonomik ve sosyal hakların bir yıl gibi kısa sürede alınması nedeniyle bir takım sendikalar panik ve şaşkın bir vaziyette kamuoyunu yanıltma gayretleri içersine girmişlerdir. TOÇ BİR-SEN’in ek ödeme, 4/B liler, fazla mesai, hukuk alanlarında elde ettiği başarı kıskandıracak niteliktedir. Bu sebeple bazı sendikaların suyu bulandırma, ortalığı velveleye verme, çamur at izi kalsın babından çirkin söylemlerin çalışanlarımızın morallerini bozmaması, kurum idarecilerini uygulamada kararsızlığa itmemesi için kamuoyunu doğru bilgilendirme sorumluluğumuzun gereği TOÇ BİR-SEN olarak bu açıklamayı yapmayı uygun görüyoruz. Çünkü çok çirkin yalanlar iftiralar atılıyor.

SORU 1:

BAZI SENDİKALAR FAZLA MESAİLERİN AZALTILACAĞI İDDİA EDİLİYORLAR OGM ÇALIŞANLARI MAYIS AYINDAN İTİBAREN FAZLA MESAİ(YANGIN TAZMİNATI) ALMAYA DEVAM EDECEKLER Mİ?

CEVAP 1:

Çalışanlarımız 2009 yılında yasada belirtilen zaman dilimleri içersinde geçen yıllar olduğu gibi fazla mesai alacaklar. Ne acıdır ki bazı sendikaların fazla mesai verilmese de şu TOÇ BİR-SEN üye kaybına uğrasa diye bir beklenti içindeler. Gerçekten çok ayıp, işte bizim farkımız gerekirse 1000 üye kaybederiz yine de yangın tazminatı olarak bilinen fazla mesaiden vaz geçmeyiz. Çalışanlarımız akıllı olsunlar. Bir ay sonra nöbetler yazıldığında bu sözde sendikacılar kaçacak delik arayacaklar. Ne demişler “yalancının mumu yatsıya kadar yanar.”

SORU 2:

OGM ÇALIŞANLARI MAYIS AYINDAN İTİBAREN FAZLA MESAİ(YANGIN TAZMİNATI) KAÇ SAAT OLARAK VERİLECEK?

CEVAP 2:

Fazla mesai 2009 mayıs ayından itibaren 50 saat olarak ödenmeye başlayacak. Üst düzey yetkililerle bu konuyu görüşüyoruz. 50 saatten geri adım atma niyetimiz yok. TOÇ BİR-SEN fazla mesai uygulamasını yaygınlaştırmak için çalışırken azaltılmasını hangi gerekçe ile olursa olsun kabul edemeyiz. Göreceksiniz 50 saat olarak nöbet yazılacak. Hem Çevre ve Orman Bakanımız hem de Orman Genel Müdürümüz fazla mesainin verilmesinden yana tavır koyuyorlar. Zaten bu çalışanlarımızın yasal bir hakkı.

SORU 3:

OGM ÇALIŞANLARI MAYIS AYINDAN İTİBAREN VERİLECEK FAZLA MESAİ(YANGIN TAZMİNATI) YENİ BİR DÜZENLEME YAPILMASI SÖZ KONUSU MU?

CEVAP 3:

Elbette böyle bir düşünce gelişti. Bu yönde önümüzde ki aylarda artırılma yönünde bir çalışma yapılabilir. Sendika olarak zaten biz de özellikle fiilen yangına giden arkadaşlarımızın daha fazla fazla mesai almasını istiyoruz. Antalya’da yapılan Yangın sempozyumuna yetkili sendika olan TOÇ BİR-SEN adına katılan Genel Sekreterimiz Mustafa ÖZKAYA, 3. gününde söz alarak bütün memurları temsilen bütün katılımcıların huzurunda “fazla mesai uygulamalarında özellikle yangına fiilen müdahale eden personele mevcutlar azaltılmadan daha fazla yangın tazminatı ödenmelidir. Sayın Genel Müdürümüzün 10,000 puana kadar ödeme yetkisi var bunu derhal kullanmalıdır.” demişti. Bu konuşmaya bütün üst düzey bürokratlar ile bölge müdürleri ve koruma şube müdürleri tanıktır. Bu sebeple yangına fiilen müdahale eden personele 5.000 yerine 10.000 puan verilmesi yönünde bir düşünce oluştu. Bu da bir takım sendikaların iddia ettiği gibi geri gidiş değil artış çalışması bu çalışmanın içersinde 4/B’liler de var.

SORU 4:

MAYIS AYINDAN İTİBAREN VERİLECEK FAZLA MESAİ(YANGIN TAZMİNATI) OGM ÇALIŞAN 4/B’Lİ PERSONELİ DE KAPSAYACAK MI?

CEVAP 4:

Bu soru iyi oldu. 4/B’li personelin yangın tazminatı alması için sendika adına genel dava açan sendika biziz. Şapka düştü kel göründü. Eğer siz sendika iseniz Danıştay’a sözleşmeli personelde fazla mesai alsın diye dava açmanız gerekmez mi? TOÇ BİR-SEN’i taklit etmekte bile zorlanıyorlar. Eğer bu konuda Danıştay’a dava açtılar ise buyursunlar yayınlasınlar. Sadece yalan beyanlarla sendikacılık yapılmaz. Bundan sonra dava dilekçelerini sitemizde yayınlayıp diğer sendikalara ilham kaynağı olacağız. Diğer sendikalar Danıştay’a dava açmak şöyle dursun idari mahkemeye bireysel dava açan bir memurun açmış olduğu daha Danıştay’a gidecek bir kararın arkasına sığınıyorlar. Bu da gösteriyor ki ciddiyetten uzak bir durum. Takdir çalışanlarımızın. Gelelim 4/B’li çalışanlarımıza Danıştay 12. daireye açtığımız sözleşmenin fazla çalışmayı düzenleyen 3. maddenin 2. fıkrasının “yürürlüğünün durdurulmasına” karar verdi. Böylece sözleşmeli personelin önünde ki hukuki engel kalkmış oldu. Şimdi işletme müdürlerimiz hiçbir sıkıntıya düşmeden nöbet yazabilecekler. Bu konu ile ilgili hem OGM Koruma Dairesi Başkanlığına hem de 27 Orman Bölge Müdürlüğüne kararın bir örneğini yazılı olarak gönderdik. Herhalde kurumda iç yazışmalarını yaparak sorunu çözülecektir.

TOÇ BİR-SEN’e Teşekkür Ederiz.

Yazılı metni okumak için tıklayınız.
Sayfayı Yazdır