Başkan Kaya’dan Nepal, Bangladeş ve Rohingya Müslümanları’na Ziyaret

Haber tarihi: 13.10.2017 | Okunma: 417
Bu Haberi Paylaşın

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya beraberindeki bir heyet ile Nepal ve Bangladeş’te bazı temaslarda bulundu. Önde gelen emek örgütleri ile bir araya gelen Kaya çalışma hayatı konusunda fikir alışverişinde bulundu. Kaya ayrıca Rohingya Müslümanlarının bulunduğu kampları da ziyaret ederek bölgedeki durum hakkında bilgi aldı.

Emek ve hak mücadelesini dünyanın her yerinde yükseltmeye çalışan Memur-Sen, bu bağlamdaki temaslarını sürdürüyor. Memur-Sen Genel Başkan yardımcısı Günay Kaya beraberindeki bir heyet ile bu kapsamda Nepal ve Bangladeş’te temaslarda bulundu. Ülkelerin önde gelen emek örgütleri ile bir araya gelen Kaya burada yaptığı görüşmelerde Memur-Sen’in sendikacılık tecrübesini anlattı, emek ve çalışma hayatına ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Kaya ayrıca Bangladeş’te bulunan ve Myanmarlı çetelerin zulmünden kaçan Rohingya Müslümanlarının kaldığı kampı ziyaret ederek bölgedeki durum hakkında bilgi aldı.

Nepal’in Emek Örgütleri ile İşbirliği Protokolü İmzalandı

İlk olarak Nepal Çalışma Bakanlığı’nı ziyaret eden Kaya’ya ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getiren Çalışma Bakanı Dilly Chaudhary ‘nin bir de isteği vardı. Bakan, Memur-Sen ve Türkiye’nin sosyal güvenlik uygulamalarının ve tecrübelerinin Nepal ile paylaşılmasını istedi.

Nepal’in önde gelen emek örgütleri ile görüşen Kaya burada çalışma hayatı ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Nepal Sendikaları Genel Federasyonu (GEFONT)’nu ziyaret eden Kaya ve beraberindeki heyet burada Genel Başkan Bishnu Rimal ile görüştü. GEFONT’un eğitim ve araştırma merkezinin de ziyaret edildiği görüşmelerde sendikacılık konusunda ortak çalışmalar üzerinde duruldu. Görüşmenin sonunda GEFONT ve Memur-Sen arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.

Emek örgütleri ziyaretlerinin bir diğeri ise Nepal Sendikaları Kongresi (NTUC)’ne gerçekleştirildi. Genel Başkan Khila Nath Dahal ile görüşen Kaya, emek örgütlerinin adalet ve hakkaniyet eksenli bir dünya için birliktelik içinde çalışması gerektiğini ifade etti. Görüşmenin sonunda NTUC ile Memur-Sen arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.

Ülkenin bir diğer büyük emek örgütü olan Tüm Nepal Sendikaları Federasyonu (ANTUF) ziyaretinde ise Genel Başkan Vekili Ganesh Regmi ile görüşen Kaya Nepal ve Türkiye’deki emek örgütlerinin tecrübelerini birbirleriyle paylaşmasının önemli olduğunu dile getirdi. Bu görüşmenin sonunda da ANTUF ve Memur-Sen arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.Nepal temaslarında bazı çatı örgütlerle de bir araya gelen Kaya Sendikalar Ortak Koordinasyon Merkezi (JTUCC) ve Güney Asya Bölgesel Sendika Konseyi (SARTUC)’ni de ziyaret etti. JTUCC Genel Başkanı Ganesh Regmi ve SARTUC Genel Sekreteri Laxman Basnet ile görüşen Kaya ortak çalışmalar üzerinde fikir alışverişinde bulundular. Görüşmelerin sonunda JTUCC VE SARTUC ile Memur-Sen arasında işbirliği protokolü kararı alındı.

Bangladeş’te Emek Örgütleri İle Görüşüldü

Nepal’in ardından Bangladeş’te de bir dizi temasta bulunan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya burada da ülkenin önde gelen emek örgütleri ile bir araya geldi. İlk olarak Bangladeş Bağımsız Sendikaları Konfederasyonu (BFTUC)’nu ziyaret eden Kaya Genel Sekreter Repon Chowdury ile görüşerek Bangladeş’teki emek örgütleri ve çalışma hayatı hakkında bilgi aldı. Görüşmenin yanı sıra BFTUC’un çocuk işçiler okulunu da ziyaret eden Kaya bir süre çocuklarla ilgilendi.

Bangladeş ziyaretinin ikinci durağında ise Bangladeş İşçi Federasyonu (BLF) vardı. BLF Genel Sekreteri Delwar Hossain Khan ile görüşen Kaya Türkiye ve Bangladeş’in ortak kültürel mirası gereği iki ülkenin emek örgütlerinin daha sık görüşmesi ve işbirliği içinde olması gerektiğini ifade etti.

Bir diğer emek örgütü olan Bangladeş İşçileri Ortak Federasyonu (BSSF)’nu da ziyaret eden Kaya burada Genel Başkan Tofazzal Hossain ile görüştü. Sendikacılık ve tecrübeler konusunda fikir alışverişinde bulunulan görüşmenin ardından BSSF Kadın Kolları Komisyonu ve BSSF’nin kurduğu kimsesiz kadınlar için çalışan dokuma merkezinin kimsesiz kadın çalışanları Memur-Sen heyetine bir sunum yaptı.

Rohingya Müslümanları Unutulmadı

Bangladeş’teki emek örgütleri ziyaretlerinin ardından önemli bir ziyaret gerçekleştiren Kaya ve beraberideki Heyet, Myanmar zulmünden kaçıp Bangladeş’e sığınan Rohingya Müslümanlarını da unutmadı. Rohingyalıların yaşadığı kampları ziyaret eden Memur-Sen heyeti 1500 aileye gıda ve barınak dağıtımı yaptı. Kaya daha sonra IHH, AFAD, TİKA ve Kızılay ekipleriyle görüşerek bölgedeki durum hakkında bilgi aldı.

Habere Bağlı Fotoğraflar