Silah Ruhsat Harcı Mücadelemizde Sona Yaklaştık

Haber tarihi: 4.4.2018 | Okunma: 5785
Bu Haberi Paylaşın

RUHSAT HARCI TALEBİMİZ TARIM ORMAN KOMİSYONUNDA KABUL EDİLEREK MECLİS GENEL KURULU’NA SEVK EDİLDİ

 

Yetkili sendika TOÇ BİR-SEN olarak; Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünde görev yapan Orman Muhafaza Memuru çalışanlarımızın Silah Ruhsat Harcı sorunlarının çözüme kavuşturulması için yıllardır verdiğimiz mücadelemizde sona yaklaşıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun başkanlığındaki TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda, ‘Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşüldüğü toplantılara yetkili sendika Toç Bir-Sen olarak katılarak taleplerimizi komisyona iletmiştik.

Orman Kanunu’nda yer almasını talep ettiğimiz; "Orman Muhafaza Memurları ile mevzuat gereği silah taşımaya yetkili diğer personelin, emeklilik sonrası; silah ruhsat harcı ödemelerinin kolluk kuvveti görevi yapan diğer personelde uygulandığı şekilde uygulanması" talebimizden ‘Orman Muhafaza Memurları’ için olan kısmı komisyonda kabul edilerek Meclis Genel Kurulu’na sevk edilmiştir.

Silah taşımaya yetkili diğer personel için de çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu süreçte haklı talebimizin Meclise sevk edilmesinde büyük katkıları olan başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere tüm komisyon üyelerine, önergede imzası bulunan değerli milletvekillerine destekleri için şükranlarımızı sunuyoruz.

Yetkili sendika Toç Bir-Sen olarak üstlendiğimiz sorumluluğun bilinciyle bu tasarının TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaşması için görüşmelerimizi sürdürmeye devam edecek yıllardır mücadele ettiğimiz bu talebimizin kazanıma dönüşmesinin takipçisi olacağız.  

Bakanlıkça Meclis Genel Kurulu’na taşınan bu talebimizin gerekçesi ise tasarıda şöyle yer almıştır: “Bu düzenleme ile 6130 sayılı ateşli silahlar 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’un ilgili maddelerinde belirtilen ve benzer görev yapan diğer kamu görevlileri gibi Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nde çalıştıkları süre zarfında ormanların yasadışı faaliyetlerden korunması hususunda kolluk görevlisi olarak vazife gören orman muhafaza memurlarının emekli olması halinde silah taşıma ve bulundurabilmesine imkan sağlanmış olacaktır.”