TOÇ BİR-SEN KİTAP OKUYOR

Haber tarihi: 9.4.2018 | Okunma: 491
Bu Haberi Paylaşın

Toç Bir-Sen sendikal alanda bir ilke daha imza attı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında oluşturulan ‘Toç Bir-Sen Kitap Okuyor’ projesinin startı verildi. Okuma seferberliğinde hedef 2 yılda 100 kitap.

Toç Bir-Sen 30. Başkanlar Kurulu Eğitim ve İstişare Toplantısı’nın ikinci gününde ise eğitim toplantıları gerçekleştirildi. Bu oturumlardan ilkinde örnek bir sosyal proje olan “Toç Bir-Sen Kitap Okuyor” isimli kitap okuma seferberliğinin startı verilerek ‘Vira Bismillah’ denildi. Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Halit Ortaköy ile Toç Bir-Sen Genel Başkan Yardımcılarından Fikret Akdeniz’in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Genel Başkan Öztürk; “Tüm il ve şube başkanlıklarımızdan gönüllü teşkilat mensubu kardeşlerimiz ile birlikte daha önceden belirlediğimiz kitapları sırayla okuyacağız. 10’ar kitaplık gruplar halinde temin edip teşkilatımıza ulaştıracağımız kitaplar ile 2 yılda her bir gönüllü kardeşimizin 100 kitap okumasını hedefliyoruz” dedi.

Ortaköy: “Kitap Okuyan Bir Milleti Yıkamazsınız”

Toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Halit Ortaköy, Bir eğitimci olarak; Toç Bir-Sen camiası bana her zaman sıcak gelmiştir. ‘Kitap Okuma’ projesinin bu nedenle Toç Bir-Sen’de uygulanıyor olmasından son derece mutlu oldum” dedi.

Dünyada şuan en çok okuyan milletin Japonlar olduğunu söyleyen Ortaköy; “Okuma özürlü olduğumuzu itiraf etmeliyim. Japonlar bizlerden ortalama 1350 kat fazla kitap okuyor. Böyle bir milleti yıkamazsınız. Nuri Pakdil ağabey derki: “Kitap okumayan, hiç kimseye meydan okuyamaz!” Kitap okumazsanız meydan da okuyamazsınız. Halbuki bizim sendikal kimliğimizin, varlığımızın, var oluşumuzun en önemli göstergelerinden biri de meydan okumaktır. Bu bakımdan bunun ne kadar önemli bir vaka ve eksiklik olduğunu kabul etmemiz lazım” dedi.

“Şu Anda Bir İstila Altındayız, Bu İstilayı Durdurmamız Lazım”

Bir ülkeyi yok etmek için onun kültürünü yok etmenin ilk adım olduğunu söyleyen Ortaköy günümüzde kültürlerin istila altında olduğunu söyledi. “Ülkemizi, insanımızı ancak kendi kültürümüzü koruyarak muhafaza edebiliriz” diyen Ortaköy şunları söyledi: “Topla, tüfekle, tankla eyvallah ama en çok da okuyarak. Konfüçyüs der ki ‘Eğer siz bir milleti yok etmek istiyorsanız onun sesine ses katın’ Bu ne demek? Bir milleti yok etmek için atom bombası atmanıza gerek yok, onun bir sesi var, yani durduğu bir nokta var, bir kültürü var, bir derinliği var, bir müziği var. Ve siz bu sesin içine müziğin içine bir ses kattığınızda o milleti yok ediyorsunuz. Kendi çocuklarımızdan yola çıkarak şunu itiraf etmeliyiz ki bizim sesimizin içine ses kattılar mı, kattılar. Tüm dünyaya aynı müziği dinletiyorlar mı, dinletiyorlar. Bütün dünyaya aynı yemeği yediriyorlar. O nedenle hepimizin okuması lazım. Şu anda bir istila altındayız, bu istilayı durdurmamız lazım. Bizler 15 Temmuz’da olduğu gibi pek çok saldırıyı püskürte biliriz ancak; felsefi, ideolojik, kültürel, sosyolojik saldırıyı püskürtemeyiz. O nedenle çok okumalı, çocuklarımıza örnek olmalıyız.

Şimdi biz bir çığır açıyoruz. Sendikal anlamda bunun hiç örneği yoktu, ilk defa Toç Bir-Sen yapıyor. İlk periyodun ardından bunun devamı gelecek. Şimdi 10 kitapla başlıyoruz, hedef 2 yılda 100 kitap. Sendikamız kitapları temin ederek sizlere ulaştıracak. Sendikal anlamda bir çığır açmış olacaksınız. Topluma örnek olarak çok önemli bir iş yapmış olacaksınız” dedi.

Konuşmaların ardından tüm il ve şube başkanlarına içinde 10 kitabın yer aldığı kitap setleri verildi.

Toplantının ikinci oturumunda ise Memur-Sen, Mehmet Akif İnan Vakfı ve PTT’nin ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında oluşturulan ‘Motif Kart’la ilgili teşkilat mensupları bilgilendirildi. Programda bir sunum yapan Mehmet Akif İnan Vakfı Genel Müdürü Bilal Alpaguş; “Vakfımız ile Memur-Sen işbirliğiyle başlattığımız bu proje, Memur-Sen üyelerine ve emeklilerine kolaylık sağlayacak, onları alışverişte avantajlı hale getirecek, harcarken kazandıracak” dedi.

Habere Bağlı Fotoğraflar