ALANINDA UZMAN EĞİTİMCİ VE AKADEMİSYENLER TOÇ BİR-SEN AKADEMİ'DE GENÇLERLE BULUŞTU

ALANINDA UZMAN EĞİTİMCİ VE AKADEMİSYENLER TOÇ BİR-SEN AKADEMİ'DE GENÇLERLE BULUŞTU

A- A A+
02 Kasım 2018 Cuma


ALANINDA UZMAN EĞİTİMCİ VE AKADEMİSYENLER TOÇ BİR-SEN AKADEMİ'DE GENÇLERLE BULUŞTU

İlki Amasya'da gerçekleştirilen ve dört gün süren Toç Bir-Sen Akademi 1. Dönem Eğitim Programı'nda eğitim programları büyük ilgi gördü.

Kendi alanında uzman eğitimci ve akademisyenlerin katkı sunduğu eğitim programlarını katılımcılar beğeniyle takip etti.  

 

Sabri Kızılkaya / "Teşkilat Kültürü ve Aidiyet"

Toç Bir-Sen Akademi'nin ikinci oturumu Toç Bir-Sen Genel Başkan Vekili Sabri Kızılkaya'nın "Teşkilat Kültürü ve Aidiyet" semineri ile başladı. Kızılkaya; “Toç Bir-Sen Akademi ile ulaşmak istediğimiz temel amaç, Türkiye’mizi imar ve inşa edecek siz gençlerimizin yerli ve milli düşünceyle ülkemizi geleceğe daha iyi taşıyabilmelerine zemin hazırlamak ve katkı sunmaktır” dedi.  

Kızılkaya sunumunda katılımcılara; ‘Teşkilat Nedir?, Teşkilatçılıkta Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?, Teşkilat Kültürü Nasıl Olmalı?, Nasıl Bir Teşkilat Hedefliyoruz?” konularında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Fatih Doğan / "Sendikal Mevzuat ve Toplu Sözleşme"

Mevzuat ve Toplu Sözleşme'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Fatih Doğan da "Sendikal Mevzuat ve Toplu Sözleşme" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Mevzuat, Kurum İdari Kurulu Toplantıları, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantıları, Toplu Sözleşme Görüşmeleri ve Kazanımlara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Kamu Personelinin geneline ve Tarım-Ormancılık Hizmet Kolu’na ilişkin kazanımlar ve uygulama esaslarına ilişkin açıklamalarda bulunan Doğan, katılımcıların sorularını da cevapladı.

 

Hayreddin İşbilir / 'Helal ve Tayyib Ürünler’

GİMDES Baş Denetçisi Hayreddin İşbilir, 'Helal ve Tayyib Ürünler' konulu sunumuyla gençleri bilgilendirdi. İşbilir katılımcılar tarafından büyük ilgi ile takip edilen sunumunda; “Dini terminolojide sadece helal ve haramlar yoktur. Arada ve hariçte; mekruhlar, necisler, Tayyib olmayanlar ve şüpheli olanlar gibi tanımlamalar da vardır. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de 5 ayette sadece helal değil “tayyib” olanları yememizi emrediyor” dedi.

 

 

Tarkan Zengin / 'Kamuda Etkin Sendikacılık'

Toç Bir-Sen Akademi’nin ikinci günü de eğitim programlarıyla devam etti. Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin 'Kamuda Etkin Sendikacılık' katkı sunduğu oturumda sendikacılığın tarihi, çalışma hayatındaki yeri, önemi ve etkileri ile ilgili birikimlerini gençlere aktardı.

 

Mustafa Yelek / 'Adanmış İnsanlar'

Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu Başkanı Mustafa Yelek 'Adanmış İnsan' konulu semineriyle Toç Bir-Sen Akademi'ye katkı sundu. Yelek, adanmış insanların; ‘Bir davaya, bir sevdaya, bir ideale, bir mefkûreye, bir rüyaya, bir millete inanmış adamlar’ olduğunu söyleyerek adanmış insanları şöyle tarif etti: “Hüzün ile kayıtsızlık arasında kaldıklarında hüznü seçen adamlar!,  Mazeret değil maharet sahibi adamlar! Hüner Güzel hikayeleri olan güzel adamlar!”

 

Selim Cerrah / 'Gençlik Ufkunuz ve Geleceğimiz'

Sözün üstadı Selim Cerrah da genç katılımcıların ruhuna ve kalbine dokunduğu 'Gençlik Ufkunuz ve Geleceğimiz' konulu sunumu ile gençlere seslendi. Cerrah; “İnsan olmak her şeyden önce bir kalbe sahip olmaktır. Rahmetli Cahit Zarifoğlu ‘Bir kalbiniz vardır, ona dikkat edin, sevin’ demiştir. Hz. Mevlana Fihi Ma Fih’inde bir yerde; “Ben şayet Belh’te yaşamaya devam etseydim medresede müderris olurdum. Ama bu topraklar beni şair yaptı” demiştir.

Anadolu dediğimiz topraklar yeryüzündeki herhangi bir toprak parçası değildir. Türkiye’nin oturduğu yer başka bir şeydir. Yapmış olduğumuz iş ne olursa olsun, yürüttüğümüz mücadele ne olursa olsun aklımızdan çıkarmamamız gereken bir duygu vardır; Türkiye’yi taşıyabilme ve tanıyabilme kapasitesine ve kabiliyetine sahip miyim? Hepimizin zihninde, kalbinde Türkiye diye bir dert olacak. Çünkü bu dünyanın en temel sorunlarından biri dertsizlik. Derdi kaybettik. Bozuk dertler gündemimizi esir aldı. Yüzyıllardır yanlış bir soruyu sorup doğru cevabı arıyoruz. Yüzyıllardır neden gücümüzü kaybettik diye bir sual soruyoruz. Biz gücümüzü kaybetmedik, biz kalbimizi kaybettik, biz gönle değen sözleri kaybettik. Gönül çelen sözlerle günü kurtarmaya çalışıyoruz. İşte bu toplantı bir kalbimiz olduğunu hatırlayalım diye yapılıyor” dedi.

 

 

Halit Ortaköy / ‘Yedi Güzel Adam ve Okuma Serüvenimiz’

Memur-Sen eski Genel Başkan Yardımcısı, Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Halit  Ortaköy de Yedi Güzel Adamı anlattı. Doyumsuz sohbeti ile Memur-Sen kurucu Genel Başkanı merhum Mehmet Akif İnan’ı, kuruluşuna tanıklık da ettiği Memur-Sen’in kuruluşunu anlatan Ortaköy okumanın da önemine vurgu yaptığı konuşmada; “Büyük bir istila altındayız. Bizden önceki medeniyetler gibi yok olmak istemiyorsak kültürümüze, dilimize, tarihimize sahip çıkmalı, bunun için de daha fazla okumalıyız” dedi.

 

Adem Karafilik / 'Motivasyon ve Protokol Kuralları"

Kişisel Gelişim Uzmanı Adem Karafilik de 'Motivasyon ve Protokol Kuralları" konulu sunumuyla gençlere seslendi. Karafilik; Motivasyonun Artırılması, Protokol Kuralları, Söz Söyleme Sanatı, Beden Dili, Hitabet konularında sunum gerçekleştirdi.

 

 

Hayati İnanç / Osmanlı'da Şair Padişahlar ve Devlet Adamlığı

Şiirin üstadı, ünlü Edebiyatçı ve Avukat Hayati İnanç, kültürümüzün engin hazinelerinden olan divan edebiyatının eşsiz beyitleriyle süslediği şiir tadındaki doyumsuz sohbetiyle gençlerle buluştu.