Helal Akreditasyon Kurumu’ndan Memur-Sen’e Ziyaret

Helal Akreditasyon Kurumu’ndan Memur-Sen’e Ziyaret

A- A A+
16 Kasım 2018 CumaHelal Akreditasyon Kurumu Başkanı Zafer Soylu ve beraberindeki heyet Memur-Sen Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki yemekhanelerde Helal Gıda Sertifikalı ürünlerin kullanılmasına ilişkin düzenleme ve denetlemeleri yapmak için kurulan Helal Akreditasyon Kurumu’nun başkanı Zafer Soylu ve beraberindeki bir heyet Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı ziyaret etti.

Ziyarette Yalçın’ın yanı sıra Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hacı Bayram Tonbul, Mehmet Emin Esen ile Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk ve Genel Başkan Yardımcısı Zekeriya Yazıcı da hazır bulundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, Memur-Sen’in yoğun çabalarıyla 4. Dönem Toplu Sözleşme Mutabakat Metninde yer alması sağlanan kamu kurum ve kuruluşlarındaki yemekhanelerde helal gıda sertifikalı ürünlerin kullanılmasının önünü açan toplu sözleşme maddesine istinaden kurulan Helal Akreditasyon Kurumu’nun önemli bir açığı kapatacağını belirterek Memur-Sen’in Helal Gıda teklifinin de çok önemli bir kazanım olduğunun altını çizdi.

Yalçın; bu durumun sadece gıdayla ilgili değil, kozmetikten sağlığa, finanstan benzeri alanlara kadar yaygınlaşması amacıyla ihtiyaç duyulan konularda da yol açıcı olunacağını iletti. Yalçın ayrıca, Konfederasyon olarak İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri ile irtibatlı olduklarını belirterek bu konunun yaygınlaşması konusunda çalışacaklarını bildirdi ve kurumun tanınması konusunda destek olacaklarını söyledi.

Helal Akreditasyon Kurumu’nun, Helal Gıda Sertifikalı ürünlerin kullanımı ve yaygınlaştırılması çalışmaları yürüteceğini belirten Zafer Soylu ise, çalışmalara ivedi bir şekilde başlandığını belirtti.

Kurumun faaliyetleri hakkında bilgi veren Soylu, gerek ülkemizde gerekse Dünya’da helal gıda ve helal ürünler konusunda bir akreditasyon kurumuna ihtiyaç duyulduğu, bu kurumun bu ihtiyacı karşılayacağını, helal sertifikasının denetiminde aktif görev alınacağının altını çizdi.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR