Genel Başkan Öztürk Ankara'da Teşkilat Mensuplarına Seslendi

Genel Başkan Öztürk Ankara'da Teşkilat Mensuplarına Seslendi

A- A A+
02 Mart 2019 Cumartesi


Genel Başkan Öztürk Ankara'da Teşkilat Mensuplarına Seslendi

Toç Bir-Sen’in tüm Türkiye’de gerçekleştireceği Genişletilmiş İl Divan Toplantıları’nın stardı Ankara’da düzenlenen toplantı ile verildi.

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk’ün katıldığı 1, 9, 26, 50, 55 ve 57 No’lu Ankara Şube Başkanlıklarının İl Divan Toplantısı Başkent Öğretmenevi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Toplantıya Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Ankara Şube Başkanlıklarının yönetim kurulu üyeleri, Kadınlar ve Engelli Çalışanlar Komisyonu üyeleri ve işyeri temsilcileri katıldı.

Toplantıda teşkilat mensuplarına seslenen Genel Başkan Hüseyin Öztürk konuşmasına ebediyete irtihal eden teşkilat mensuplarına ve şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Öztürk; “Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan ağabeyimiz başta olmak üzere Tahsin Suda, Serdar Güllüoğlu ve Remzi Şanlı kardeşlerimize Cenab-ı Hakk’tan bir kez daha rahmet diliyorum” dedi.

Öztürk, Memur-Sen ve Toç Bir-Sen olarak; hakikat, adalet, kardeşlik ve özgürlük esaslarını hayatın merkezine alarak, insanı ve insan haklarını önceleyerek istikbal, istiklal ve istikrar yolculuklarını büyük bir kararlılıkla sürdürdüklerini kaydetti.

Daima Hakk’ın, hakikatin ve mazlumun yanında yer almayı, vesayete karşı durmayı kendine ilke edindiklerinin, “emanet ve sorumluluk” bilinciyle bu uğurda ter akıttıklarının da altını çizen Öztürk; “ 1 milyonu aşkın üyesiyle yetkili konfederasyon Memur-Sen ve yaklaşık 45 bin üyesiyle tarım ve ormancılık hizmet kolunun yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak kamu çalışanlarımız, milletimiz, ülkemiz ve insanlık için büyük umutlarımız, hayallerimiz, hedeflerimiz var. Bu yolda tüm teşkilat olarak omuz omuza vererek mücadele ediyoruz” dedi.

“SÖZLEŞMELİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLÜNCEYE KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmasında geçtiğimiz günlerde Memur-Sen Konfederasyonu tarafından organize edilen “Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası”na da değinen Öztürk bu toplantıda sözleşmelilerin haklı taleplerini bir kez daha gündeme getirerek sorunların çözümü için güçlü bir adım attıklarını söyledi.

Öztürk, Toç Bir-Sen olarak şura öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı ilgili kurumların yöneticileri ile biraraya gelerek sorunların masaya yatırıldığını ve sonuçlarının raporlanarak gerekli makamlar ve kamuoyuyla paylaşıldığını belirterek; “Üstlendiğimiz sorumluluğun bilinciyle nasıl ki bundan önce kronikleşmiş pek çok sorunun çözüme kavuşturulmasına imzamızı attıysak, “Kamuda Sözleşmeli İstihdam”dan kaynaklanan haksızlık,  adaletsizlik ve mağduriyet kaldırılıncaya, sözleşmeli kardeşlerimizin sorunları çözülünceye kadar da mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

“ÇALIŞANLARIMIZIN HAKLI TALEPLERİNİ HAYKIRACAĞIZ”

Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan 5. Dönem Toplu Sözleşmesine taşıyacakları talepler hakkında da teşkilat mensuplarını bilgilendiren Öztürk, “Kamu çalışanlarımızın sosyal ve özlük haklarının korunması, genişletilmesi ve kazanımlarının artırılması noktasında kurulduğumuz günden bugüne değin hep birlikte büyük mücadeleler verdik, alın teri döktük, dökmeye de devam ediyoruz. Bu yıl gerçekleştirilecek olan Toplu Sözleşme görüşmelerinde de tarım ve ormancılık hizmet kolunun masadaki tek temsilcisi olarak haklı taleplerimizi haykıracağız. Örneğin;

- Tarım ve Ormancılık alanlarında Ön Lisans mezunlarına "Lisans Tamamlama Hakkı" verilmesi

- Kontrol Hizmetlerinde İlave Ödeme yapılmasına ilişkin, Toplu Sözleşme Hükmünün Uygulanması ile ilgili sorunların çözülmesi ve bu tazminattan Teknisyen ve Teknikerlerin de faydalandırılması

- Orman Memurlarının emeklilik sonrası 'Silah Taşıma Ruhsat Harcı' sorununun giderilmesi

- Bakanlık Personeline “Fiili Hizmet Süresi Zammı” verilmesi

- 4/B’li Personelin 4/A statüsüne geçirilmesi,

- TİGEM ve TMO personeline ' Üretimi Teşvik Primi' verilmesi

- TKDK Personelinin Kadro talepleri ile mali ve sosyal haklarına ilişkin diğer talepleri karşılanması

- Tarım ve Orman Bakanlığı’nda Görevde Yükselme Sınavı’nın açılması

- Başta OGM ve TİGEM olmak üzere Bakanlığın bağlı kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavlarının en kısa sürede açılması

- Toplu Sözleşme hükümlerinin uygulanmasındaki aksaklıkların giderilmesi

- Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda görev yapanların GİH sınıfına alınması

- Orman Muhafaza Memurlarının GİH Sınıfı'ndan Teknik Hizmetler Sınıfı'na alınması

- Hizmet Kolumuzda yer alan kurumlara teknik ve idari işleri yürütmek üzere acilen yeni personel alımı yapılarak, personel yetersizliğinin acilen giderilmesi

- 3600 Ek Göstergenin tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi

- Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması

gibi birçok talebimizi Kamu İşveren Heyetine sunacak,  vizyonumuzdan ve misyonumuzdan kesinlikle taviz vermeden Toplu Sözleşme masasında çalışanlarımızın taleplerinin gerçekleşmesi için kararlılıkla ve azimle mücadele edeceğiz. Çözümü Bakanlığın uhdesinde olan konularla ilgili de Sayın Bakanımız ve Bakanlık bürokratlarımızla gerçekleştirdiğimiz çözüm odaklı görüşmelerimizi aralıksız sürdüreceğiz” dedi.

“BİZE DÜŞEN ZALİME DUR DEMEK, MAZLUMA OMUZ OLMAKTIR”

Genel Başkan Öztürk Memur-Sen ve Toç Bir-Sen olarak; Suriye’deki savaşta kadınların yaşadığı drama dikkat çekmek ve özgürlüğün önündeki engelleri kaldırmak amacıyla faaliyet gösteren  “Vicdan Hareketi”ne  destek verdiklerini de hatırlatarak; “İnsanlık onurunun ve merhametin ayaklar altına alındığı bir dünyada bize düşen zalime dur demek, mazluma omuz olmaktır” dedi. Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu günlerde Vicdan Konvoyumuzun 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yapacağı konvoy, Suriye hapishanelerindeki 7000’den fazla kadının sesini haykırmak için yola çıkacak. Bunlar bizlerin, sizlerin destekleriyle yapılıyor. Sizler o yetimlerin, o gariplerin sesi soluğu oluyorsunuz. Bu zulmü tüm dünyaya haykıran sesi oluyorsunuz. Bu manada yaptığımız iş çok anlamlı. Yeter ki o ruhu yakalayalım. Yeter ki bu yaptığımız işteki manayı kaçırmayalım.

Yaptığımız her işi güzel yapmak, başarılı olmak bu ülkeye katkı sunmak, katma değer üretmek hepimizin görevi. Ama biz Toç Bir-Sen teşkilatları olarak, bu işin ruhunu manasını bilen kardeşler olarak, daha fazla üretmek, daha fazla katma değer sağlamak bizim boynumuzun borcudur. Buna inanan insanlarız. Onun için bugün burada bir araya geldik. Onun için birbirimize omuz verdik. Ve elhamdülillah bu işin bayraktarlığını yapmaktayız.’’

“ÜYELERİMİZİN DERTLERİYLE DERTLENMEK ZORUNDAYIZ”

Konuşmasında teşkilat mensuplarına birlik ve beraberlik içinde yürüttükleri emekleri, alınterleri ve mücadeleleri için de teşekkür eden Öztürk;  “Teşkilata gönül vermiş insanların sorumluluğu büyüktür. Yükümüz ağır, dava büyük. Gitmediğimiz yer, ulaşamadığımız üye kalmamalı. Daima çalışanlarımızla irtibat halinde olmalı, onların dertlerini, sorunlarını dinlemeli, onların dertlerini dert edinerek çözüm için çalışmalıyız. Bu nedenle sizlere, bizlere, hepimize büyük görevler düşüyor. Bu görevi üstlenen siz lider kadrolarımıza; İl ve Şube Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyelerimize, İşyeri Temsilcilerimize, Kadınlar ve Engelli Çalışanlar Komisyonu üyelerimize emekleriniz için şükranlarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin” dedi.

Genel Başkan Öztürk’ün konuşmasının ardından teşkilat mensupları da söz alarak görüş ve önerilerini aktardılar.

 

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR