Toç Bir-Sen Yeni Bir Sosyal Sorumluluk Projesine Daha İmza Attı

Toç Bir-Sen Yeni Bir Sosyal Sorumluluk Projesine Daha İmza Attı

A- A A+
24 Nisan 2019 ÇarşambaToç Bir-Sen yeni bir sosyal sorumluluk projesine daha imza attı. Mesleki Yeterlilik Kurumu, Toç Bir-Sen, Bayındır Memur-Sen, Orman Genel Müdürlüğü işbirliğiyle "Değerlendirici, Karar Verici, İç Doğrulayıcı" seminerlerine açılış programı ile start verildi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür, Toç Bir-Sen ve Bayındır Memur-Sen Genel Başkan Yardımcılarının katıldığı program Memur-Sen Genel Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“İşimiz Millet, Derdimiz Millet, Kendimiz Millet”

Açılış programında bir selamlama konuşması yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen’in kurulduğu günden bugüne kadar hep milletin, millet iradesinin yanında yer alan, 11 Hizmet Kolu’yla kamuda örgütlü ve hizmet kollarının tamamında yetkili ve 1 milyonu aşkın üyesiyle Türkiye’nin en büyük emek hareketi olduğunu kaydetti.   

“Türkiye’nin en büyük emek örgütü olarak bizim aslında özelde işimiz üyemiz, genelde ülkemiz evrensel anlamda da yer küremizdir” diyen Yalçın; “Dünyadaki tüm mazlumları ve mağdurları her ne kadar ulusal sorumluluk alanımız içerisinde olmasa da mücadele alanımızın içinde görüyoruz. Dünyanın neresinde bir mazlum, neresinde bir mağdur varsa onun sesi, soluğu olmak yetkisini kendimizde hissediyoruz. Bu nedenle üyemizle ilgili çalışmalar yürütürken ülkemize katkı sunmanın da sorumluluk alanımızda olduğunu belirtmek isterim. Ülkenin demokratikleşmesi, korku tünelinden çıkması, vesayetin kalkması, demokratikleşme noktasında Memur-Sen hep inisiyatif alan bir kuruluştur. Ve şimdiye kadar ki duruşunda da 27 yıllık sendikal mücadelesinde de hep milletle hareket etmiştir. Çünkü özetle biz; “İşimiz Millet, Derdimiz Millet, Kendimiz Millet” ilkesiyle hareket eden bir kuruluşuz” dedi.

“İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz”

Yalçın konuşmasında geçtiğimiz günlerde Memur-Sen Konfederasyonu tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ve 107 ülke,13 uluslararası bölgesel emek örgütü, 170 konfederasyon ve 300 yabancı sendikacının katılımıyla düzenlenen “İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar” konferansına da değindi.  “Bizler iş hayatının insanlarıyız. Dünyada esnek istihdam modelleri, esnek çalışma modelleri tartışılıyor. O nedenle bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı programımızda dünyanın bütün emek örgütleriyle İşin Geleceğini tartışmaya çalıştık. Memur-Sen olarak hissiyatımızı dile getirerek istihdam konusunda iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu bir kez daha dile getirdik” dedi.

“Amacımız İş Kazalarının Minimize Edilmesi Ve Mümkünse Sıfırlanması”

Nitelikli işgücünü sağlamaya yönelik, Mesleki Yeterlilik ve belgelendirmenin insan hayatı ve verimlilik noktasında çok önemli olduğunu kaydeden Yalçın;Bugün burada iş güvenliği açısından çok önemli bir toplantı icra ediliyor. Değerlendirici, karar verici ve iç doğrulayıcı konusunda bir çalışma gerçekleştirilecek. Amacımız iş kazalarının minimize edilmesi ve mümkünse sıfırlanması. Çünkü insan hayatı çok kıymetli. Nitelikli bir yaşam için çalışma hayatında açlık ve yoksulluk sınırı arasında kalmamış, refah seviyesinde yaşayan ve refah seviyesinde çalışan profilinin oluşması noktasında bizim de sorumluluğumuz var. Ve bu sorumluluk alanlarımız içinde Bayındır Memur-Sen’imizin MESYET İktisadi İşletmesi vasıtasıyla kapasitemizi artırmak için 11 Hizmet Kolu’muzun hangisinde belgelendirme ihtiyacı varsa o noktada destek olan Bayındır Memur-Sen’e ve MYK Başkanımıza bu konuda olabildiğince makası açarak nitelikli işgücünü sağlamaya yönelik, belgelendirmeye yönelik bu gayretli çalışmasından dolayı teşekkür ediyor, açılış programının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 “Yeni Bir Sosyal Sorumluluk Projesini Daha Hayata Geçiriyoruz”

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk de açılış programında bir konuşma gerçekleştirdi. Öztürk, bugüne kadar ülkemizde sosyal sendikacılığının gelişmesinde ve ilerlemesinde öncülük yapan Memur-Sen Konfederasyonu’nun çatısı altında Toç Bir-Sen olarak sosyal sorumluluk bilinciyle birçok projeye imza attıklarını kaydederek;

''Toç Bir-Sen Kitap Okuyor'' diyerek okuma seferberliği başlattık. Kültür, Medeniyet, Tarih Okumaları gerçekleştirdik. ''Toç Bir-Sen Akademi'' ile yarınlarımız olan gençlerimize eğitim programları, seminerler düzenledik. Türk Kızılay’ıyla, tüm Türkiye’de eş zamanlı kan bağışı kampanyaları düzenleyerek hastalarla gönüllü bağışçılar arasında gönül köprüleri kurduk. Gimdes ile ''Helal Gıda'' konferansları, seminerleri düzenledik. Ve daha birçok proje ve programı hayata geçirdik. Şimdi yeni bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçiriyoruz.

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu ile 30592 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu’muzda yer alan Orman Genel Müdürlüğü, Bölge Müdürlükleri ve İşletme Şefliklerinde görev yapan kamu görevlilerini de etkileyen, dolayısıyla bizleri de bu yönde sorumluluk almaya yönelten “Orman Üretim İşçileri” ile “Orman Yetiştirme ve Bakım İşçileri”nin belgesiz çalıştırılmaması hükmü getirildi.

Elbette; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve Mesleki Yeterlilik Kurumumuz bizim hizmet kolumuzda ve diğer bakanlıklarda yer alan sınıflar için bir belge zorunluluğu getirirken bu zorunluluğu sadece bir belgeden ibaret görmekten öte, insanı ve emeği korumak ve ona değer vermeyi de önemsemiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli olan alanlarda bundan önce getirilen belge denetimi ve zorunluluğu istatiksel olarak incelendiğinde can kaybını ve maddi hasarı kayıtsız kalınmayacak bir şekilde azaltmıştır. Yine belge zorunluluğu getirilen meslekler incelendiğinde sadece iş güvenliği ve sağlığındaki başarı değil, ürün ve hizmet kalitesi de çok iyi bir noktaya gelmiştir” dedi.

“Ürünlerimizin Ve Sunulan Hizmetin Kalitesi de Artacak”

Ormancılığın en riskli ve tehlikeli endüstrilerden biri olduğunun da altını çizen Öztürk; “Meslek kazalarının en aza indirgenmesinde ve daha düzenli bir şekilde çalışma planları uygulanmasında eğitimin payı oldukça yüksektir. Bu sebeple önce insan sağlığını korumak, sonra da iş verimini arttırmak amacı taşıyan “iş sağlığı ve güvenliği” çok önemli bir konumda yer buluyor. Bizler eğitim ve zorunlu mesleki sanat sertifikalarının orman mesleklerindeki kilit rolünün farkındayız. Orman işlerindeki tehlikelerden çalışanları korumak, meslek hastalıkları ve yaralanmaları önlemek veya sıklıklarını azaltmayı hedeflemekteyiz.

Yapılacak olan belgelendirme çalışmaları ile hiç şüphesiz; arazide işletme müdürlerimiz, orman mühendislerimiz, orman muhafaza memurlarımız daha sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışma ortamı bulacaktır. Yine Orman Genel Müdürlüğü kontrolünde gerçekleştirilen bu faaliyette, ürünlerimizin ve sunulan hizmetin kalitesi de artacaktır.

Bu sebeple eğitimin istihdamla uyumunu güvence altına alarak nitelikli insan kaynağının oluşması, tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler grubunda yer alan orman çalışanlarının, iş sağlığı ve güvenliği ilkeleri çerçevesinde, mesleki beceri ve yeterliliklerinin artırılarak nitelikli istihdam oluşturulması ve bunun belgelendirilmesi için önemli bir adım attık. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Sayın Memur-Sen Genel Başkanımızın da katılımıyla, Bayındır Memur-Sen ile Mesleki Yeterlilik Belgelendirme İşbirliği Protokolünü imzaladık.

Bu işbirliği ile hem iş sağlığı ve güvenliği kapsamında nitelikli istihdamının sürdürülebilir hale getirilmesini, hem de mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılmasından dolayı Orman İşletme Müdürleri ile İşletme Şeflerinin karşı karşıya kalacağı mağduriyeti ortadan kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

Öztürk konuşmasının sonunda eğitimlerin hem orman teşkilatına hem de ormancılık sektörüne hayırlı olmasını dileyerek; iş güvenliği ve verimi artırmaya yönelik gösterdikleri hassasiyet için Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'a, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Sayın Adem Ceylan'a, Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu'na ve ekibine, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'e teşekkür etti.

“Mesleki Yeterlilik Belgesi Çok Büyük Önem Arz Etmektedir”

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu da programda bir selamlama konuşması yaptı. Tufanoğlu İLO verilerine göre dünyada her 15 saniyede 160 iş kazası meydana geldiğini belirterek her gün 6400 işçinin ise iş kazasında ya da mesleki hastalıktan dolayı hayatını kaybetmekte olduğunu söyledi. Tufanoğlu; “Tam da bu noktada her işi yaparım anlayışı bu durumu tetiklemektedir. Bu yüzden Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun, Mesleki Yeterlilik Belgesi çok büyük önem arz etmektedir” diyerek; “Yapılan araştırmalar mesleki yeterlilik belgesine haiz olan işçilerin diğer işçilere oranlara iş kazalarından daha az etkilendiğini ortaya koymaktadır.  Bizlerde Memur-Sen olarak ülkemiz ve milletimiz adına her platformda üzerimizi düşeni yapmak için mücadele ediyoruz. Tamda bu nokta bugün bu toplantımız büyük önem arz etmektedir.

Sendikamıza bağlı MESYET İktisadi İşletmesi 2015 yılından beri mesleki yeterlilik alanında faaliyet göstermektedir. Harita Kadastro, Yapı Teknik Ressamı ve Tarihi Eser Koruma ve Restorasyon alanında ulusal yeterlilikleri kuruluşumuz hazırlamış, bunun akabinde kapsam genişletmesi başvurusu yaparak 14 alanda yetkili hale gelmiştir. Önümüzdeki dönemde kaynak ve orman işçisi akreditasyon sürecimiz devam etmektedir. Kardeş sendikalarımızla birlikte önemli işbirliği protokolleri imzalayarak bu kapsamı genişletmek istiyoruz. Orman sahasında yapmış olduğumuz protokolle bunun ilk adımını Toç Bir-Sen ile gerçekleştirdik” dedi. Tufanoğlu 4970 adayı da belgelendirdiklerini sözlerine ekleyerek hedeflerinin 10 bin adayı belgelendirmek olduğunu söyledi.

Tufanoğlu sözlerini; “Bu süreçlerde bizlere katkıda ve destekte bulunan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan'a, Başkan Yardımcıları ve tüm ekibine teşekkür ediyorum” diyerek noktaladı.

Mesleki Eğitim Süreçleri, Nitelikli İşgücü Oluşmasına İmkân Sağlayacaktır”

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan da açılış konuşmasında; Mesleki Yeterlilik Kurumunun görevleri, misyonu ve vizyonuna değinerek Kurum tarafından özellikle son yıllarda gerçekleştirmiş faaliyetler, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu, Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin teşvikler ile kısa ve orta vadedeki Kurumsal hedefler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Özellikle üretimde, istihdamda nitelikli eleman yetiştirmeye yönelik ulusal meslek standartlarını belirlediklerini anlatan Ceylan, “Meslek standartları ve yeterliliklerle uyumlu ve çalışma hayatı ile işbirliği içerisinde yürütülecek mesleki eğitim süreçleri, çalışma hayatının beklentilerini karşılayacak nitelikli işgücü oluşmasına imkân sağlayacaktır” dedi.

Ülkemizde mesleki yeterliliğe ihtiyaç duyulan her alanda MYK Belgesinin iş dünyasının muhakkak ilk olarak talep ettiği, mesleklerin bir nevi ehliyeti olan bir belgeye dönüştüğünü belirten Ceylan, ilgili bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının kendi mevzuatlarında da mesleki yeterlilik belgesini zorunlu hale getirerek uygulama alanlarında mesleki yeterliliğe haiz kişilerin görev almasına öncülük ettiğini ifade etti. Ceylan konuşmasını şöyle sürdürdü: “MYK olarak kalite güvencesi sağlanmış uluslararası akreditasyona sahip bir sistem eşliğinde ülkemizin nitelikli ve belgeli işgücünün tesis edilmesi ve ülkemizin küresel ekonomide rekabet edilebilirliğinin yükseltilmesi çerçevesinde sınav ve belgelendirme faaliyetlerine devam edilmektedir.”

“Memur-Sen’i, Toç Bir-Sen’i ve Bayındır Memur-Sen’i Tebrik Ediyoruz”

Açılış programında Orman Genel Müdür Yardımcısı Hayati Özgür de konuklara seslendi. Özgür konuşmasında Genel Müdürlük olarak mesleki yeterlilik belgesini ve verilen eğitimleri çok önemsediklerini vurguladı. Özgür şunları kaydetti: “Orman Genel Müdürlüğümüz Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 30’unda çalışma yapmaktadır. Bu yaklaşık şuan itibariyle 22.6 milyon hektardır. 2023 yılında inşallah bu 23 milyon hektara çıkacaktır. Tabii orman alanlarımızı açık alan. Bu alanlarda hem ormanların bakımı hem de sektörün ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapıyoruz. 2019 yılı itibariyle otuzbir milyon metreküp üretim yapmayı hedefliyoruz. Bu 2020 yılında 35 milyon, 2023 yılında ise 40 milyona doğru artarak devam edecektir. Üretimi biz yaptırıyoruz ama bir de üretimi yapanlar var. Bunlar da üretim işçiliği yapan orman köylüleri. Ormancılık işleri çok tehlikeli işler sınıfında. Dolayısıyla mutlaka profesyonel olmak mecburiyetindeler. Bu nedenle Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun getirmiş olduğu yeterlilik belgesini ve bu eğitimleri önemsiyoruz. Genel Müdürlük olarak bu kapsamda çalışan tüm kurumları özellikle Memur-Sen’i, Toç Bir-Sen’i ve Bayındır Memur-Sen’i tebrik ediyoruz.”