Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

A- A A+
18 Haziran 2019 Salı


Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi sonrasında Türkiye genelinde gıyabi cenaze namazları kılındı. Ankara’da Mısır Büyükelçiliği önünde kılınan cenaze namazına katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Mursi, zindanda her gün bir dava arkadaşının idamına şahid oldu. Ama yılmadı, ama susmadı! ‘Ey İslam ümmeti, suskunluğunuz bizi öldürüyor’ diyen Şeyh Ahmed Yasin gibi, O da sevdasıyla yaşadığı ümmete sitem ediyordu” ifadelerini kullandı.

Mısır’da ilk defa 17 Haziran 2012 yılında yapılan demokratik seçimlerle cumhurbaşkanlığını kazandığı günün 8’inci yıl dönümünde darbeyle iktidara gelen hükümetin mahkeme salonunda hayatını kaybeden seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için tüm Türkiye ayağa kalktı. Farklı yerlerde kılınan gıyabi cenaze namazlarının adreslerinden biri de Ankara’daki Mısır Büyükelçiliği önüydü.

Memur-Sen’in de aralarında bulunduğu STK’lar tarafından organize edilen gıyabi cenaze namazı ve protesto eylemine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, STK temsilcileri çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar Muhammed Mursi’nin fotoğraflarının bulunduğu dövizlerle Mısır Büyükelçiliği’ne mesaj gönderirken, sloganlarla hukuksuz mahkeme sürecini ve darbeci yönetimi protesto etti.

Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Muhammed Mursi’nin meşru cumhurbaşkanlığını engellemek için dünyanın bütün emperyal güçleri ve işbirlikçilerinin hep birlikte kirli bir kumpas kurduklarını ifade etti.

Darbeyle görevinden uzaklaştırmakla yetinmeyip, hapishane şartları altında hastalıkla yaşamasına yol açtıklarını belirten Yalçın, Mursi’nin dünyanın umursamaz bakışları, ümmetin suskunluğu arasında yavaş yavaş öldüğünü, katledildiğini belirtti.

“Muhammed Mursi, bu süreçte asla boyun eğmedi, dik durdu, zillete karşı izzeti tercih etti” diyen Yalçın, “Mursi, zindanda her gün bir dava arkadaşının idamına şahid oldu. Ama yılmadı, ama susmadı! ‘Ey İslam ümmeti, suskunluğunuz bizi öldürüyor’ diyen Şeyh Ahmed Yasin gibi, O da sevdasıyla yaşadığı ümmete sitem ediyordu” diye konuştu.

Sessizliğiyle Bu Zulme Cesaret Verenler de Suçludur

Mursi’nin ölümünden darbeci yönetim kadar haksızlığa karşı suskun kalan yönetimlerin de sorumlu olduğunu vurgulayan Yalçın, “Evet, bugün Sisi cuntası ve arkasındaki zalimler ne kadar suçluysa, sessizliğiyle bu zulme cesaret verenler de suçludur. Hepimiz suçluyuz! Ama bilmeliyiz ki bütün bu zulümler sadece ayağa kalkmamızla bir anda bitecek” şeklinde konuştu.

Konuşması sık sık tekbir ve sloganlarla kesilen Yalçın, Muhammed Mursi’ye şahitlik ettiklerinin altını çizerek, “Hep İslam’ı, hep Müslümanları, hep ümmeti düşündü. Hepsine şahidiz. Adamlığına şahidiz ey şehid. Yiğitliğine şahidiz. Adanmışlığına, İslam’a sadakatine, ümmet aşkına şahidiz. Yüzüne demokrasi maskesi geçirmiş firavunlar, nemrutlar, ashabı uhdudlar, Ebu Leheb’lerin karşısındaki, azim, cesaret ve izzetli duruşuna şahidiz” diye konuştu.

“Siyonizmin uşağı Sisi cuntası ve arkasındaki destekçilerini lanetliyoruz” diyen Yalçın “Emperyalizmin İslam dünyasındaki karanlık oyunlarını boşa çıkarmaya ahd ediyoruz”diyerek sözlerini noktaladı.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR
DİĞER HABERLER