33. Başkanlar Kurulu Toplantısı Toplu Sözleşme Gündemiyle Toplandı

33. Başkanlar Kurulu Toplantısı Toplu Sözleşme Gündemiyle Toplandı

A- A A+
10 Temmuz 2019 Çarşamba


33. Başkanlar Kurulu Toplantısı Toplu Sözleşme Gündemiyle Toplandı

Toç Bir-Sen 33. Başkanlar Kurulu Toplantısı Afyonkarahisar’da gerçekleştiriliyor.

Üç gün sürecek olan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen İl ve Şube Başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ilk oturumu açılış konuşmalarıyla başladı.

Toplantıda coşkulu teşkilat mensuplarına seslenen Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk; “Bu teşkilat bugünlere kolay gelmedi, ciddi emek vererek bugünlere gelindi. Hala da mücadele devam ediyor. Şimdi bu dava bizlerin omuzlarında yürüyor. Aynen bizden öncekilerin yaptığı gibi; Mehmet Akif İnan Ağabey gibi bu davayı dimdik ayakta tutmak için ter dökme sırası bizde. Bu davaya nefer olma sırası bizde” dedi.

“YOLUMUZDAN VE DAVAMIZDAN ASLA DÖNMEYECEĞİZ”

Davaya gönül vermiş bir teşkilat olarak mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Öztürk; “Bu yolda bir avuç inanmış insan kalsak da yolumuzdan ve davamızdan dönmeyeceğiz. Bu yol çetindir, zorludur, bu yol üzerinde dikenler vardır. Bizler bu dikenlere aldırmadan, bizi yolumuzdan alıkoymaya çalışan dünyalıklara aldırış etmeden yürümeye, mücadeleye devam edeceğiz.

İnsanı, insani değerleri esas alan, tarihi köklerinden ve medeniyet havzasından beslenen, emeği ve hakkı esas alan, erdemi kuşanan Türkiye’nin en büyük Sivil Toplum Kuruluşu Memur-Sen ve Toç Bir-Sen olarak üstlendiğimiz büyük sorumluluğun bilincindeyiz” dedi.

Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu’nun yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; dava arkadaşlarımıza, milletimize,  ülkemize, gönül coğrafyamıza ve insanlığa karşı sorumluluklarının arttığını, yüklerinin daha da ağırlaştığını dile getiren Genel Başkan Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Ben’ değil ‘biz’ diyerek; ilke ve değerlerimizden asla taviz vermeden, davamızdan ve değerlerimizden ayrılmadan, üyelerimiz ve hizmet kolumuzdaki kamu çalışanlarımızın sosyal ve özlük haklarının korunması ve geliştirilmesi için verdiğimiz mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye, Hakk’ın ve haklının daima yanında olmaya, mazluma ve mağdura omuz vermeye, zalimin ve zulmün karşısında elif gibi dimdik durmaya devam edeceğiz.

Etmeliyiz de, çünkü; sadece kendimiz için değil, çocuklarımız için, onların geleceği için, bu ülkenin, bu ümmetin geleceği için direnmeye, ayakta durmaya mecburuz.”

“BİZLER AMACI, HEDEFLERİ OLAN GÜÇLÜ BİR TEŞKİLATIZ”

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Genel Başkan Öztürk Toç Bir-Sen olarak aynı gaye etrafında toplanan ve bu uğurda gözünü kırpmadan fedakarlık yapmayı bilen güçlü bir emek hareketi olduklarını söyleyerek; Biz,  amacı olan bir teşkilatız. Biz, hedefleri olan bir teşkilatız. Biz, aynı gaye etrafında toplanmış ve bu gaye uğrunda gözünü kırpmadan fedakârlık yapmayı bilen güçlü bir teşkilatız.

Bugün gelecek hakkında yoğun bir kaygı duyan ancak yine de olağanüstü umutlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünya, değişmenin egemen olduğu, derin çatışmalar, gerilimler ve toplumsal bölünmelerle olduğu kadar gelişen teknolojinin doğal çevre üzerindeki yıkıcı saldırısıyla da ayırt edilen bir dünya. Yine de, kendi kaderimizi denetleyebilme ve yaşamlarımızı daha iyiye götürebilme olanaklarımız, daha önceki kuşakların hayal bile edemeyeceği ölçüde bulunuyor. Bunun için fikir açımızın gelişmesi ve genişlemesi için insan sosyolojisini iyi analiz etmeli ve iyi gözlemlemeliyiz.

Bir milleti millet yapan temel değerlerin başında milli ve manevi değerler gelmektedir. Vatan, bayrak, kültür, dil, milli marş gibi unsurlar milli ve manevi değerlerimizi ifade etmektedir. Bunlar birbirine kenetlenmiş ve ayrı olarak düşünülmeyecek, bir bütündür. Bu ülkenin göklerinde dalgalanan ay yıldızlı bayrağı inerse siz millet olmaktan söz edebilir misiniz? Ama işte o bayrağı orada dalgalandıran şeyde maneviyatımızdır. Bu duygu bizleri birbirimize kenetler. Şimdi hepimiz İstiklal Marşımızı bir düşünelim, o satırlar nasıl bizleri heyecanlandırıyor, göğsümüzü kabartıyor değil mi.? Neden?, çünkü orada hepimizin maneviyatına dokunan bir birlik ve beraberlik ruhu var.

İşte bizler bu milli ve manevi değerlerimizin korunması için, onlara sahip çıkacak nesillerin inşası içinde çalışan bir sendika, bir teşkilatız. Milli değerleri ayakta tutmanın yolu manevi değerleri pekiştirmek ve onları yaşatmakta olur. Önce kendimiz bu maneviyatı yaşayacak, örnek olacak sonrada etrafımıza yayacağız. Saygıdan, sevgiden, hoşgörüden, tevazudan asla ama asla ödün vermeyeceğiz” dedi.

Konuşmasında Toç Bir-Sen Akademi’nin 2. döneminin de yapılacağı müjdesini veren Öztürk şunları söyledi: “Kuruluşumuzdan bu yana üyelerimizin mali ve sosyal haklarını geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Üyelerimiz, ülkemiz ve milletimiz için bundan sonra da hiç durmaksızın çalışmak, yeni fikirler üretmek, yeni araştırmalar yapmak azim ve kararlılığındayız. Sendikamız adına güzel hizmetler yapıyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Toç Bir-Sen Akademi’yi kurduk.

İlk dönemini şehzadeler şehri Amasya’da ve 2.sini geçtiğimiz haziran ayında Payitaht şehrimiz İstanbul’da yaptığımız Toç Bir-Sen Akademi’de teşkilatımıza ve davamıza nitelikli bireyler kazandırmak amacıyla her birinde 4 gün süren ve alanında uzman isimlerin katıldığı eğitimler verdik. Ayrıca eğitime katılan 100’den fazla genç üyemize uzun mütalaalar sonunda oluşturulmuş 10 kitaplık bir toç bir-sen akademi kitap seti hediye edildi. Ve bu kitapların okunması ve anlaşılması içinde çaba sarf ediyoruz.

İnşallah Toç Bir-Sen Akademi’nin 2. Dönemini önümüzdeki Ekim-Kasım aylarında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu konuda hepimize görevler düşüyor. Bu Akademide yer alması gereken, bizleri yarınlara taşıyacak, ehliyet ve liyakat sahibi gençleri teşkilatımıza hep birlikte kazandıracağız.”

Genel Başkan Öztürk 33. Başkanlar Kurulu Toplantısının ana gündeminin 5. Dönem Toplu Sözleşmesi olduğunu belirtti. Öztürk bu toplantıda; Yetkili Sendika Toç Bir-Sen olarak üyelerin taleplerinin yapılacak istişarelerle bu toplantıda son haline getirilip teklifleştirilmesi ve Toplu Sözleşme masasında kazanıma dönüştürülmesi için yol haritasının çizileceğini dile getirerek; “Bizler burada güzel memleketimiz Afyon’da bugün başlayan ve 12 Temmuz’a kadar sürecek olan “Başkanlar Kurulu” toplantımızda siz İl ve Şube Başkanlarımızın illerinizde üyelerimizle görüşerek oluşturduğunuz Toplu Sözleşme taleplerini sizlerle madde madde istişare edeceğiz. Bizler Toç Bir-Sen olarak her işimizde, her zaman istişareye büyük önem verdik. Vermeye de devam ediyoruz. İstişarenin bir bereket vesilesi olduğunu ve doğru karar verme noktasında bir kilit taşı görevi gördüğünü iyi biliyoruz" dedi.

 

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR
DİĞER HABERLER