İstanbul İl Divan Toplantısında Teşkilatla Bir Araya Gelindi

İstanbul İl Divan Toplantısında Teşkilatla Bir Araya Gelindi

A- A A+
09 Eylül 2019 PazartesiMemur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Toç Bir-Sen İstanbul İl Divan Toplantısında teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi.

4 ve 58 No’lu İstanbul Şube Başkanlıklarınca düzenlenen ve katılımın oldukça yüksek olduğu toplantıda Öztürk, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’ne ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.  Öztürk bu toplu sözleşmenin 4688 sayılı yasanın kamu sendikacılığında ve toplu pazarlık düzeninde sorun çözmekten çok sorunu derinleştirdiğini gözler önüne serdiğini belirtti.

“Daima İnsanı, İnsan Onurunu, Hak ve Emeği Önceledik”

Öztürk, Toplu Sözleşme masasında çalışanları en iyi şekilde temsil etmeye gayret ettiklerini dile getirerek; “Bizler Memur-Sen ve Toç Bir-Sen olarak daima insanı, insan onurunu, hak ve emeği önceledik. Yetkili Konfederasyon Memur-Sen ve Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu’nun yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak da 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına çalışanların tamamının hak ve taleplerini teklife dönüştürerek çok iyi hazırlanarak gittik. 81 il teşkilatımızla ve üyelerimizle yaptığımız istişareler doğrultusunda tekliflerimizi oluşturduk, yol haritamızı teşkilat mensuplarımızla belirledik” dedi.

“Masada Uzlaşılanlar Bile Yok Sayıldı”

Genel Başkan Öztürk hep uzlaşmadan yana olduklarını, daima masanın çalışması için büyük çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekleyerek; “Kamu İşveren Heyetine, ‘Yeni, Büyük, Güçlü Türkiye’nin en büyük emek kesimi olan memurların bu büyümeden pay alması gerektiğini belirterek, her zaman olduğu gibi bir kez daha çözümün alanlarda değil masada uzlaşıyla olması gerektiğine olan inancımızı dile getirdik. Lakin makul olan tekliflerimize aynı oranda makul bir karşılık gelmesi beklentilerimiz maalesef karşılık bulmadı. Bizlerin bu teklifi kabul etmesi mümkün değildi, çünkü bizlerin 1 milyonu aşkın üyemize karşı sorumluluklarımız var. Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde sahada üyelerimizle bir araya geldiğimizde, onları dinlediğimizde sahanın yani üyelerimizin, teşkilatımızın istemediği hiçbir teklifi kabul etmeyeceğimizi belirtmiştik. Ve öyle de yaptık.  

Öte yandan Kamu İşveren Heyeti Başkanı ve üyelerinin tamamının katıldığı hizmet kolu toplantımızda ise tekliflerimizin tamamı olmasa da birçok madde de uzlaşmaya varılmıştı. Fakat biraz evvel de bahsettiğim gibi 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunundaki eksiklikler nedeniyle uzlaştığımız maddeler kayıt altına alınmamıştır. Müzakere sürecinde birçok konuda uzlaşma sağlanmasına rağmen Kamu İşveren Heyeti tarafından müzakere süreci hiç yaşanmamışçasına bir irade ortaya konmuştur.

Yasanın açık hükmüne aykırı bir şekilde; Toplu Sözleşme sürecinin müzakere aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Kamu İşveren Heyeti tarafından ne Memur-Sen, ne de genelden ayrı hizmet kolu toplu sözleşmesi imzalamaya yetkili bağlı sendikalarımıza incelemek, katkı sunmak ya da imza atmak üzere toplantı tutanağı teslim edilmemiştir.

20 gün boyunca gece yarılarına kadar görüşülerek, tartışılarak üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıdaki teklifimiz Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna giderken yok sayılmıştır. Üzücüdür ki; Kamu Görevlileri Hakem Kurulundan da adil bir karar çıkmamış, süreç Kamu İşveren Heyetinin onayladığı yönde sonuçlanmıştır” dedi.

Genel Başkan Öztürk'ün konuşmasının ardından teşkilat mensupları da söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR
DİĞER HABERLER