Alın Terimizin Değersizleştirilmesine Müsaade Etmedik

Alın Terimizin Değersizleştirilmesine Müsaade Etmedik

A- A A+
16 Eylül 2019 PazartesiMemur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Muğla, İzmir ve Manisa’da teşkilat çalışmaları ve bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Genel Başkan Öztürk’e Genel Başkan Yardımcıları Zekeriya Yazıcı ve Harun Sarıdoğan eşlik etti.

Program kapsamında ilk olarak Genel Başkan Öztürk, Genel Başkan Yardımcıları Yazıcı ve Sarıdoğan ile Memur-Sen İl Temsilcisi ve Toç Bir-Sen Şube Başkanı Adem Köseoğlu; Muğla’nın Dalaman ve Fethiye işletme sınırlarındaki yanan ormanlık alanları gezerek yangın ve yangın sonrasına ilişkin görevlilerden bilgi aldı. Yanan alanların yeniden ağaçlandırılması için yapılan hummalı çalışmaya da tanık olan Öztürk yanan ağaçların ardından hemen başlatılan ağaçlandırma çalışmalarıyla yüreklerinin biraz da olsa ferahladığını söyleyerek orman emekçilerine, emekleri ve alınterleri için teşekkür etti. Öztürk; “Burada 7/24 nöbet tutan arkadaşlarımız var, ormanları kendi canlarından öte biliyorlar. Vatan, Millet sevdası, ağaç sevgisi olmadan hiç kimse bu fedakarlığı yapamaz. Müdür, şef, işçi, memur, kadın, erkek demeden cansiparane bir şekilde yangınlara müdahale eden kardeşlerimizin haklarını asla ödeyemeyiz” dedi.

 

Yangın alanlarının ardından heyet, Muğla Orman Bölge Müdürü olarak atanan Yasin Yaprak’a da hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak yeni görevinde başarılar diledi.

İzmir programı kapsamında da Genel Başkan Öztürk, Genel Başkan Yardımcıları ve İzmir Şube Başkanı Mustafa Gücük,  Urla’nın Yağcılar Köyü’nde, yıldırım düşmesi sonucu 4 ayrı noktada çıkan yangınları söndürme ve soğutma çalışmalarına katılan orman teşkilatı çalışanlarını ziyaret ederek bilgi aldı. Çalışanlarla dertleşen, onların sorunlarını dinleyen Öztürk “Atalarımızın mirası, yarınlarımız olan evlatlarımızın emaneti olan ormanlarımızı koruyan, yeni ağaçlandırma çalışmaları yapan, yangına müdahalede ise uyumadan, dinlenmeden tek bir ağacın, bir hayvanın dahi kurtarılabilmesi için cansiperane çalışan Orman Teşkilatımızın her bir çalışanını tebrik ediyorum. Öylesine zor ve önemli bir görev üstleniyorlar ki, bu  özveriyi ve alınterini hiçbir şey tam olarak karşılayamaz” dedi. İzmir, Menderes İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki yangınlardan dolayı, Menderes İşletme Müdürlüğünü ziyaret eden heyet, İşletme Müdürü Mehmet Çaprazlı’ya da geçmiş olsun dileklerini iletti.

İncelemelerin ardından, İzmir Orman Bölge Müdürü olarak atanan Zafer Derince’ye hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirildi, Memur-Sen İzmir İl Başkanı Ali Kaya ile bir araya gelinerek sendikal çalışmalara ilişkin bilgi alışverişinde bulunuldu.

Toç Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Serdar Mersinli’nin eşlik ettiği programda ise Memur-Sen İl Başkanı Mesut Öner ve kurum amirleri ziyaret edildi.

 

“Alın Terimizin Değersizleştirilmesine Müsaade Etmedik”

Genel Başkan Öztürk ile Genel Başkan Yardımcıları Yazıcı ve Sarıdoğan, Muğla, İzmir ve Manisa programlarında Toç Bir-Sen İl Divan Toplantılarına da katıldı.

Teşkilat Mensuplarına 5. Dönem Toplu Sözleşmesine ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Genel Başkan Öztürk, “Devlet hizmetlerinin kesintisiz sürmesinin, devletin tüm unsurlarıyla işlemesinin teminatı olan kamu çalışanlarımızın masadaki temsilcileri olarak, alın terimizin değersizleştirilmesine müsaade etmedik” dedi. Toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandıklarını ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirten Öztürk sürece ilişkin şunları kaydetti: “Toç Bir-Sen olarak titiz çalışmalar yürüterek, Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu çalışanlarımızın talepleri doğrultusunda tekliflerimizi hazırlayarak, sahanın nabzını siz teşkilat mensuplarımızla tutarak masaya gittik. Müzakere sürecini sonuna kadar en iyi şekilde kullandık, tekliflerimizden birçoğunun kabulü noktasında ciddi adımlar attık. Kamuoyuyla paylaştığımız gibi Kamu İşveren Heyeti Başkanının katıldığı hizmet kolu görüşmelerimizde birçok maddede de uzlaşma sağladık. Lakin genele ilişkin taleplerimize olumlu bir adım atılmaması, uzlaşmaya yönelik bir yaklaşımda bulunulmaması nedeniyle Toplu Sözleşme uzlaşmazlıkla sonuçlandı ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidildi.  

Maalesef, Hakem Kuruluna başvuru süreci de Kamu İşveren Heyeti tarafından hakkaniyetli yürütülmemiştir. 20 gün boyunca gece yarılarına kadar görüşülerek, tartışılarak üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıdaki teklifimiz Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna giderken yok sayılmıştır. Üstelik toplantı tutanağı katkı sunmak ya da imza atmak üzere tarafımıza teslim edilmemiş, bu yönde bir davet ya da teklif yapılmamıştır. Nihayetinde Hakem Kurulu Heyeti de masada varılan uzlaşmaları görmezlikten gelmiş, bu tavrıyla tarihe not düşmüştür.”