Diyarbakırlı Annelere Malatya'dan Destek Sürüyor

Diyarbakırlı Annelere Malatya'dan Destek Sürüyor

A- A A+
01 Ekim 2019 Salı


Diyarbakırlı Annelere Malatya'dan Destek Sürüyor

Diyarbakır’da HDP İl Binası önünde oturma eylemini sürdüren annelere destek veren Malatya Sivil Toplum Platformu üyeleri, verilen mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini söylediler.

Memur-Sen Malatya İl Temsilciği ve Sivil Toplum Platformu tarafından Diyarbakır’da HDP Binası önünde oturma eylemini sürdüren annelere destek amacı ile  26 Eylül 2019 Perşembe günü kitlesel basın açıklaması yapıldı. Kitlesel Basın açıklamasına TOÇ BİR-SEN Malatya Şube başkanlığına bağlı üyeler ve Konfederasyonumuza bağlı sendika başkanları ile üyeleri ve ilimizde konuya duyarlı sivil toplum örgütleri katıldılar.

Öğlen namazı sonrası Soykan Parkında toplanan Malatya Sivil Toplum Platformu üyeleri, ellerinde çeşitli pankart ve dövizlerle Diyarbakır'da çocuklarının zorla terör örgütüne kaçırıldığı iddiasıyla HDP il binası önünde oturma eylemi yapan annelere destek verdi.

Platform adına basın açıklaması yapan Gülten Benli, terör örgütlerinin karşısında duran ve onların siyasi uzantılarından korkusuzca hesap soran tüm annelerin yanında olduklarını belirterek Diyarbakır'da başlatılan haklı mücadeleyi bütün kalpleri ile desteklediklerini söyledi.

Teröristler ve onların siyasi uzantılarının demokrasiyi kalkan olarak kullandığını ifade eden Benli, “Kendilerine güç vehmettiklerinde devlete ve millete meydan okumakta, devletin asil mücadelesi karşısında ezilmeye başlayınca da demokratik müzakere talebinde bulunup zaman kazanmaya çalışmaktadır. Yok olma tehlikesini hissettiklerinde arkalarına emperyalist güçleri ve devşirilen sözde aydınları alarak demokratik hak ve özgürlüklerden dem vurmaktadır. Çocuk yaştaki evlatlarımızı vatan, devlet ve millet düşmanı haline getirerek eline silah vermek demokratik hak ve özgürlükler kapsamında nasıl değerlendirilebilir? Annelerin hür iradelerini hiçe sayıp, onların canlarını esir almak özgürlük düşmanlığıdır” ifadelerine yer verdi.

Benli, dünyada evladından daha değerli bir varlığı tanımayan annelerin bu isyanının, binlerce masum insanın kanına girip, her fırsatta kadın haklarından ve insan haklarından dem vuran eli kanlı örgütü ile uzantılarının gerçek yüzünü ortaya çıkaran ibretlik bir vaka olduğunu dile getirdi.

Kaçırılan çocukların yerinin hainlerin götürdüğü dağlar olmadığını ifade eden Benli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yılların sessiz çığlığını, cesaretlerini toplayıp zulme başkaldırarak haykıran, hiçbir siyasi hesabı olmayan acılı anneleri tebrik ediyor ve zafere giden yolun buradan geçtiğine inanıyoruz. Evet, burada, sadece acıların fotoğrafı var. Siyasi mesaj yok, politik dil yok. Fıtratın sesi var. Yalanlanamayacak bu acı gerçeğin, yüreklerdeki feryadın önünde kimse duramayacaktır. Kırk yıldır çocuklarının dağa kaçırılmasındaki acıyı yüreklerine gömen annelerin, bugün neye mal olursa olsun meydan okumaları, siyasi hesap yapmadan, sosyal baskı olmadan terör örgütünün uzantısı partinin Diyarbakır İl Binası önündeki samimi eylemlerine tüm unsurlarımızla destek olacağız. Bu eylemin, karanlık emelleri uğruna ailelerinden koparılıp, devletimizin askeriyle-polisiyle karşı karşıya getirilen binlerce gence yenilerinin katılmasını engelleyeceği gibi, dağa kaçırılanların da serbest bırakılmasına vesile olacağını düşünüyoruz. Tarih bu onurlu eylemin arkasında başta analar olmak üzere aklıselim sahibi herkesi yazacaktır. Anaların feryadına kulak asmayan sözde sanatçı, sözde siyasetçileri de unutmayacaktır.

Diyarbakır'da yükselen annelerin feryadı terör örgütü ve sevicilerinin planlarını bozacaktır. Terörün boyutu ne olursa olsun, nereden destek alırsa alsın, anne yüreğinin gösterdiği güç karşısında duramayacaktır.”

Malatya Sivil Toplum Platformu olarak emperyalistlerin kışkırtması ve kirli planları sonucu tutuşturulan fitne ateşinin söndürülmesi için herkesi ve her kesimi uyanık olmaya davet ettiklerini belirten Benli, “Terör Örgütü ve uzantılarına da kandan geçinmenin bedeli olarak akıbetlerinin hüsran olacağını hatırlatıyor ve akıllarını başlarına almalarını öneriyoruz. Son olarak, bu zulme seyirci kalmanın maddi-manevi sorumluluğunun yüksek olacağından hareketle cennet ülkemizdeki tüm anne-babaları bu şanlı direnişe destek vermeye çağırıyoruz.”

Oğlu terör örgütü tarafından kaçırılan anne Sadiye Özbey ise oğlunun 17 Eylül 2015'te Tunceli Pülümür yolunda teröristler tarafından kaçırıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"5. yıla girdik, biz yavrumuzu istiyoruz. Ben bir anneyim yüreğim, ciğerim yanıyor. Yavrumu yanımda istiyorum. Vatan, devlet ve bayrak bizim. Bu güzel ülkemizi bozmaya çalışanlara Rabb'im fırsat vermesin. Cumhurbaşkanıma sesleniyorum, bir an önce tüm annelerin yüzü gülsün, çocuklar annelerinin yanında olsun. Yavrularımızı versinler. Herkesin yavrusu kendine özel, benim yavrum bana. Ben çocuğumu istiyorum, Cumhurbaşkanıma, tüm yetkililere sesleniyorum. PKK'ya sesleniyorum bırakın yavrularımızı, siz yollayın kendi yavrularınızı oralara. Başkalarının yavrularıyla bir şey elde edemezsiniz."

Kitlesel basın açıklamasından sonra katılımcılar sloganlar eşliğinde sükûnetle basın açıklamasının yapıldığı alandan ayrıldılar.

 

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR