Malatya Memur-Sen İl Temsilciliği Dünya İnsan Hakları Gününde Zulümleri Protesto Etti

Malatya Memur-Sen İl Temsilciliği Dünya İnsan Hakları Gününde Zulümleri Protesto Etti

A- A A+
17 Aralık 2019 SalıMemur-Sen Malatya İl Temsilciği 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde kitlesel basın açıklaması yaparak Doğu Türkistanlı kardeşlerimize ve diğer mazlum halklara yapılan zulmü protesto etti.  Kitlesel Basın açıklamasına TOÇ BİR-SEN Malatya Şube başkanlığına bağlı üyeler ve Konfederasyonumuza bağlı sendika başkanları ile halkımız katıldılar.

İkindi namazı sonrası Soykan Parkında toplanan Malatya Memur-sen İl Temsilciliği üyeleri ellerinde  pankartlar ve bayraklar ile alanda yerlerini aldılar.

Kitlesel basın açıklamasını Malatya Memur-Sen İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez yaptı. Söylemezin konuşması sloganlar ile desteklendi. Konuşmanın ardından Mazlum halklara destek amaçlı duayı Malatya Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Engin yaptı.

Basın açıklamasında Söylemez aşağıdaki hususlara özetle değindi:

Emperyalizmin kurduğu terör örgütlerinin saldırıları sonucunda 2018'de 16 bin kişinin yaşamını yitirdiği belirten Söylemez, "Nitekim PKK/ YPG'nin de, IŞİD'inde arkasında bu güçler var" dedi. Dünyada açlık, yoksulluk ve savaşlar nedeniyle 70 milyon insanın mülteci durumunda yaşadığını da söyleyen Başkan Söylemez, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 Filistin halkı, 70 yıldan fazla bir süredir Siyonist işgal güçlerinin sistematik soykırımına maruz kalıyor. Mescid-i Aksa işgal edilmiş ve yıkım tehdidi altında. Emperyalist paylaşımın en kanlı sahnesi Suriye, ABD ve koalisyon güçleri ile Rusya, İran ve Esed rejimi saldırılarıyla kan gölüne dönmüş durumda. Yüzbinlerce kişinin öldüğü, 5 milyon 700 bin kişinin ülkesini terk etmek zorunda kaldığı Suriye'de ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Eylül 2014'ten bu yana 900'ü çocuk ve 700'ü kadın olmak üzere 3 binden fazla sivili katlederken; Rusya, Eylül 2015'ten bugüne yaklaşık 2 bini çocuk en az 7 bin sivili katletti. Esed rejimi ise 2011'den bu yana 173'ü çocuk 14 bin 131 kişiyi işkencelerde öldürdü. 2018'de bin 437'si çocuk 19 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Mısır'da Sisi cuntasının hapishanelerinde her yaştan kadın-erkek binlerce kişi işkence ya da kötü koşullar nedeniyle hayatlarını kaybediyor, sözde yargılamalarla idam ediliyor. Yakınlarının ve avukatlarının görüşmelerine izin verilmiyor. Sözde demokrat Batı'nın ikiyüzlülüğü Mısır'da yaşananların dünya kamuoyunda tartışılmasını engelliyor. Komünist Çin rejimi, İspanyolların Endülüs'te yaptığı fiziki ve kültürel soykırımın benzerini Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur kardeşlerimize karşı gerçekleştiriyor. 28 toplama kampında tutulan 1 milyondan fazla Uygur, ideolojik programlarla kültürel, dini ve etnik yönden asimile ediliyor. Kampların dışında kalanlar ise evlerine yerleştirilen ve birlikte yaşamak zorunda bırakıldıkları Çinli erkekler üzerinden baskı görüyor. İşkence ve idam cezası karşısında Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin hiçbir hak arama imkanı da bulunmuyor"

Memur-Sen olarak, dünyanın yaşadığı insani krizin arkasında emperyalizmin sömürü düzeninin olduğunu bir kez daha vurguladıklarını ifade eden Söylemez, "Bizler, Memur-Sen olarak Dünya İnsan Hakları günü münasebetiyle, bütün vicdanlı insanları, bütün erdemli hareketleri insanlık ortak paydasında mazlumlarla dayanışmaya davet ediyoruz. Buradan bütün dünyaya haykırıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların yanında zulme karşı durmaya devam edeceğiz. Emperyalizmin sömürü düzenine karşı direniş ateşini her koşulda harlamayı sürdüreceğiz. Biz vicdanın sesiyiz. Bütün sesleri sustursalar da vicdanın sesini susturamazlar. Tarihe ve insanlığa karşı sorumluluğumuz gereği susmayacağız. Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız." diye konuştu.

Kitlesel basın açıklamasından sonra katılımcılar sloganlar eşliğinde sükûnetle basın açıklamasının yapıldığı alandan ayrıldılar.

 

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR