Dünya Ormancılık ve Dünya Su Günümüz Kutlu Olsun

Dünya Ormancılık ve Dünya Su Günümüz Kutlu Olsun

A- A A+
21 Mart 2020 CumartesiYarınlara daha yaşanılabilir, daha yeşil, daha güzel bir Dünya bırakmak dileğiyle; 

Dünya Ormancılık ve Dünya Su Günümüz kutlu olsun.

Su ve ormanlar yaşamın kaynağı, ayrılmaz ikili ve dünden aldığımız emanet, yarınlarımıza ise mirastır. Yüce kitabımız Kur'ân-ı Kerîm'de Allah'ın insanı ve diğer canlıları sudan yarattığı (el-Enbiyâ 21/30, en-Nûr 24/45, el-Furkan 25/54), temizlenme dahil birçok hikmete mebnî olarak gökten temiz su indirdiği (el-Bakara 2/22, 164, el-Enfâl 8/11, el-Furkan 25/48) belirtilerek suyun yeryüzündeki varlıkların hayatı açısından önemine ve aslî temizlik aracı olduğuna işaret edilir.

Alemlerin Sultanı Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz ; “Kıyametin koptuğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikin" buyurmuşlardır. Ormanlar da tıpkı hayat kaynağımız su gibi insanların sosyal, kültürel ve biyolojik olarak daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri için büyük önem arz eder.  Fakat orman yangınları ve izinsiz kesimler ormanlarımızın yok olmasına neden olmaktadır. Orman Genel Müdürlüğümüz de, son 10 yılda orman yangınları ile mücadelede çok yoğun bir süreç yaşamıştır. Bu yoğunluğa rağmen ülkemiz aynı iklim kuşağında yer alan ülkelere göre orman yangınlarına müdahalede çok daha başarılıdır. Bu başarıda çalışanlarımızın destansı mücadelesi ve takdire şayan fedakarlığı büyük rol almaktadır. Öyle ki, Akdeniz ülkelerinin pek çoğu orman yangınlarıyla helikopter, uçak ve teknik ekipman ile mücadele ederken, ülkemizi öne çıkaran yegane güç ise insan faktörüdür. Bu nedenle büyük özveri ve fedakarlıkla görev yapan ormancılarımızın, diğer meslek guruplarına göre çalışma şartları daha zorlu ve tehlikelidir.

Ormanlarımızı canları pahasına korumayı kendilerine ilke edinerek orman yangınlarında hayatlarını kaybeden çalışanlarımızı Dünya Ormancılık Haftası’nda bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyor, orman teşkilatı çalışanlarımıza görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR