Çalışanlarımıza Yönelik Şiddete Her Gün Bir Yenisi Ekleniyor

Çalışanlarımıza Yönelik Şiddete Her Gün Bir Yenisi Ekleniyor

A- A A+
17 Mayıs 2020 PazarTarım-Orman Çalışanlarımızın görevi başında yaşadıkları şiddet olaylarına maalesef Sakarya’da ve Hatay Dörtyol’da yenileri eklendi.

Sakarya Karasu İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Kurudere Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde toplu koruma ekiplerinin rutin koruma-kontrolleri sırasında, İşletme Şefi ve orman muhafaza memurları, traktör ile kaçak orman emvali taşıyan H.A. adlı şahıs tarafından, görevlerini yapmaları engellenmiş, sözlü ve silahla tehdit edilmişlerdir. Bu çirkin saldırının faili hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, adli ve yasal işlemler başlatılmış olup, hukuki süreç devam etmektedir.

Hatay'da ise bir hafta arayla iki olay yaşandı. Geçtiğimiz günlerde (09.05.2020) Dörtyol Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Orman İşletme Şefliğinde görev yapan orman muhafaza memurları Ö.S. ve D.B. Topaktaş Yaylası’nda kacak ağaç kesildiğine dair yapılan ihbar üzerine gittikleri bölgede araçlarının önü bir başka araç tarafından kesilmişti. Bu sırada orman emvali yüklü aracı ile ormanın içine kaçıp odunları boşaltan kaçakçı orman muhafaza memurlarımızın yanına gelerek arkadaşlarımızı ölümle tehdit etmişti.

Henüz bu olayların şoku atlatılmamışken bugün (17.05.2020)  yine aynı bölgede yeni bir olay yaşanmıştır. Dörtyol İşletme Müdürlüğüne Kahramanmaraş Bölge Müdürlüğünce koruma faaliyetlerini gerçekleştirmek için geçici görevlendirmesi yapılan Nurdağı ve Kartal Orman İşletme Şefliği Orman Muhafaza Memurları F.F, A.K. ve şoförleri M.Ö. Dörtyol İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan Çökek Yaylası mevkiinde orman emvali kaçakçılığı yapan A.K. tarafından tahra ile saldırılarak mukamevette bulunulmuştur. Hatay'da gerçekleşen olaylarla ilgili de yasal işlemler başlatılmıştır. 

Toç Bir-Sen olarak; yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyor, arkadaşlarımıza saldıran canileri kınıyor ve aylardır dillendirdiğimiz, talep ettiğimiz gibi bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Yaralanan ve hayatını kaybeden mesai arkadaşlarımıza, acı kayıplarımıza yenileri eklenmeden, halk sağlığını korumak, gıda güvenliği sağlamak, ormanlarımızı ve tabiatı korumak gibi çok önemli görevleri olan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza yönelik her geçen gün artmakta olan şiddet olaylarının önlenmesi için biran önce hukuki ve idari tedbirlerin alması gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmalısını talep ediyoruz.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR