BURSA’DA İŞYERİ TEMSİLCİMİZE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

BURSA’DA İŞYERİ TEMSİLCİMİZE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

A- A A+
04 Temmuz 2020 CumartesiToç Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanlığı , Bursa’nın İnegöl ilçesinde KOVİD-19 salgını önlemleri kapsamında gerçekleştirdikleri denetim sırasında işyeri sahiplerince Tarım ve Orman Bakanlığı personeline yapılan saldırıyı kınayarak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, saldırı esefle kınanarak, konunun takipçisi olunduğu dile getirildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Gıda kontrol görevi yapan çalışanlarımıza yapılan saldırılara bir yenisi de Bursa’da eklendi. Üzücüdür ki her geçen gün artan bu vakalarda denetim görevi yürüten arkadaşlarımız sürekli sözlü ve filli saldırıya maruz kalmaktadır.

2 Temmuz günü de maalesef İnegöl İlçe Tarım Müdürlüğünde gıda mühendisi olarak görev yapan, Bursa 1 Nolu Şube Başkanlığı İşyeri Temsilcimiz de olan Oğuzhan Müjdeci, Kovid-19 salgını nedeniyle yapılan rutin denetimler sırasında İnegöl Kemalpaşa Mahallesindeki bir işletmede saldırıya maruz kalmıştır. Müjdeci, koruyucu maske takmanın yasal bir zorunluluk olması nedeniyle bu kuralı çiğneyen işyeri çalışanlarının bulunduğunun tespit edildiği denetimde kontrol tutanağının tanzim edilmesi engellenerek işletme sahibi tarafından sözlü ve fiili şiddete uğramıştır. Olaya emniyet güçleri müdahale etmiştir.

Bilinmelidir ki gıda kontrol görevi sadece bir piyasa gözetimi değil aynı zamanda halk sağlığını korumaya yönelik önemli bir görevdir. Sağlıksız gıda tüketen bir toplumun sağlıklı olması düşünülemez. Bu bakımdan gıda kontrol görevi bir nevi koruyucu hekimlik görevidir.

Toç Bir-Sen olarak; “mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeniyle sözlü ve fiziksel şiddete, bazen de silahlı saldırıya maruz kalan çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyor, saldırganların gerekli cezayı almaları için konunun takipçisi olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz.

Görevi halk sağlığını korumak olan mesai arkadaşlarımızın maruz kaldığı şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu belirterek yaşanan bu olayı kınıyor, suçluların gerekli cezayı almaları için konunun takipçisi olduğumuzun da birkez daha altını çiziyoruz."

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR