Giresun Şube Tarım-Orman Çalışanlarına Yönelik Saldırıyı Kınadı

Giresun Şube Tarım-Orman Çalışanlarına Yönelik Saldırıyı Kınadı

A- A A+
14 Temmuz 2020 SalıToç Bir-Sen Giresun Şube Başkanlığı, Bulancak ilçesinde orman koruma görevini yapan çalışanlara yapılan saldırıyı kınayarak bir basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı Murat Koç tarafından yapılan açıklamada, saldırı esefle kınanarak, konunun takipçisi olunduğu dile getirildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) olarak; 13.07.2020 Pazartesi günü Giresun’un Bulancak İlçesinde Orman Çalışanlarımıza yapılan saldırıyı kınıyor, saldırganların gerekli cezaya çarptırılmasının takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Bilindiği üzere, Orman alanlarımızı korumak ve geliştirmek amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin zor şartlar altında, büyük fedakârlıklarla ve 7 gün/24 saat esası ile görev yapan Orman Genel Müdürlüğü personeli, Ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile yürütmeye devam etmektedir.

Ancak, halk sağlığını korumak, gıda güvenliği sağlamak, ormanlarımızı ve tabiatı korumak amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile tıpkı sağlık çalışanları gibi sık sık sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımıza karşı neredeyse her gün yaşanan bu şiddet olaylarının sayısı her geçen gün artmakta ancak, resmi makamlarca yeterince hukuki ve idari tedbir alınmamaktadır.

Maalesef Dün Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü’nde görev yapan mesai arkadaşlarımız görevlerini icra ederken saldırıya uğramışlar ve şiddete maruz kalmışlardır. Bulancak’ta gerçekleşen olayda, Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü Paşakonağı Orman işletme şefliğinde görevli Orman Muhafaza memuru arkadaşımız görevi esnasında darp edilmiştir.

Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; yaralanan mesai arkadaşımıza acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Orman Çalışanlarına yapılan adice ve korkakça saldırıları ve faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile sağlık çalışanlarının tamamına yönelik (Kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, doktor, hemşire, şoför, hasta kabul memuru vb. hiçbir sınıf ve unvan ayrımı gözetmeksizin) uygulanan şiddeti önlemek amacı ile ceza oranları artırılmış ancak, ısrarla talep etmemize rağmen tarım orman çalışanlarımız söz konusu yasa kapsamına dahil edilmemiştir.

Ayrıca, mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeni sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR