Toç Bir-Sen Akademi’nin Gençleri Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’i Andı

Toç Bir-Sen Akademi’nin Gençleri Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’i Andı

A- A A+
29 Temmuz 2020 ÇarşambaToç Bir-Sen Akademi Buluşmaları video konferans yöntemiyle hız kesmeden devam ediyor. Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk’ün de katıldığı, her ay bir konuk ve kitap tahlilinin yapıldığı bu ayki buluşmada Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç rahmetle anılarak ‘İslam Deklarasyonu ve Yeniden Doğuş’ kitabı tahlil edildi.

Toç Bir-Sen Akademi’nin gençlerinin yanı sıra İl ve Şube Başkanlarının da katılım sağladığı programda teşkilatı selamlayan Genel Başkan Öztürk, Kovid19 nedeniyle video konferans yöntemiyle sürdürdükleri Toç Bir-Sen Akademinin eğitimlerinin yeni konuk ve kitaplarla devam edeceğini söyledi.

Gençlerin eğitim programlarına katılımının ve ilgisinin oldukça yüksek olmasından dolayı da büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Öztürk bu nedenle katılımcılara teşekkür etti.

Öztürk sözlerine ilk olarak Mersin’de Mehmetçiği taşıyan otobüsün yaptığı elim kaza neticesinde şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar dileyerek başladı.

“Aliya Müslümanlarının Yüzünü Ağartan, Ümit Aşılayan Bir Liderdir”

Kitap Tahlilinden önce Hem merhum lider Aliya İzzetbegoviç hem de kitaba ilişkin kısa bir konuşma yapan Genel Başkan Öztürk, Aliya’nın inanç bilgi, birikim, azim ve kararlılıkla verdiği mücadele ile sadece Bosna’nın değil tüm Dünya Müslümanlarının yüzünü ağartan bir lider olduğunu söyledi.

Öztürk; “Aliya İzzetbegoviç yaşamını halkının özgürlüğüne adamış, tüm imkanları zorlayarak sözde medeni Batı'nın gözü önünde katledilen bir halkı Bosna'yı ayağa kaldıran ve tüm dünya Müslümanlarının yüzünü ağartan, insanın içine bir ümit aşılayan, bir diriliş muştusu yakan liderdir. Merhum Aliya İzzetbegoviç söylemleri, eylemleri ve mücadelesi ile tarihe damgasını vuran bir fikir ve aksiyon adamıdır. Rabbim mekanını cennet eylesin.

Merhum lider Aliya, daha gençlik yıllarında ülkesindeki Müslüman nüfusun dışlanmasına, onlara uygulanan ayrımcılığa başkaldırmış, genç Müslüman Boşnakları dini ve milli konularda bilinçlendirmeyi, insanların yüreklerine köprüler kurmayı hedeflemiş ve bunun için mücadele etmiştir. “Avrupa’nın ortasında Müslümanları görmek istemiyoruz” diyenlere karşı “Allah’a yemin ederim ki köle olmayacağız!” diye haykıran müstesna bir düşünür olan Aliya, bu bakımdan sadece askeri ve siyasi kimliğiyle değil sahip olduğu derin milli ve dini birikimiyle de insanlara yol göstermeye, içinde bulunduğumuz duruma ışık tutmaya çalışmış ve önemli katkılarda bulunmuştur.

İslam dünyasının içinde bulunduğu durumla yakından ilgilenen Aliya İzzetbegoviç’in İslam Deklarasyonu ve Yeniden Doğuş’ isimli eserinin siz gençler tarafından bugün bile büyük bir ilgiyle ve beğeniyle okunuyor olması yüreklere kurulan köprülerin ne denli sağlam olduğunun güzel bir kanıtı” dedi.

Genel Başkanın konuşmasının ardından ‘İslam Deklarasyonu ve Yeniden Doğuş’ kitabın tahliline geçildi.  Genel Başkan Yardımcısı Fikret Akdeniz’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen programın tahlil grubunda; Bülent Aldemir (Siirt), İbrahim Ünal (Kayseri), Hüseyin Emre Erol (Karabük), Selman Yıldırım (Yozgat) ve Yasin Çukadar (Ankara) yer aldı.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR