Türkiye-AB KİK Üyelerinden Azerbaycan’a Destek

Türkiye-AB KİK Üyelerinden Azerbaycan’a Destek

A- A A+
30 Eylül 2020 ÇarşambaAralarında Memur-Sen Konfederasyonu’nun da bulunduğu Türkiye-AB KİK üyesi sivil toplum kuruluşları ortak bir açıklama yayınlayarak Azerbaycan’a desteklerini bildirdiler. Yapılan açıklamada Karabağ’ın Ermenistan tarafından fiili işgal altında olduğu ve Azerbaycan’ın meşru müdafaa hakkını kullandığının altını çizildi.

TÜRKİYE-AB KİK üyesi; Memur-Sen, Hak-İş, TESK, Türk-İş, TİSK, Türkiye Kamu-Sen, TOBB ve TZOB ortak bir açıklama ile Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını kınarken, Azerbaycan’a destek mesajı verdiler.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma İstişare Kurulu Türkiye kanadını oluşturan; Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ortak bir açıklama ile Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını kınarken, Azerbaycan’ın yanında olduklarını bildirdiler.

“Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki yerleşim alanlarında uzunca süredir işgalci konumunda olan Ermenistan, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan’ın egemenliği altındaki topraklara yönelik yeni bir saldırı gerçekleştirmiştir. Üstelik bu saldırıda askerî unsurlar yanında sivilleri de hedef almıştır” ifadelerinin yer aldığı bildiride Ermenistan’ın gerçekleştirdiği saldırılar ile kalıcı barışın ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğu belirtildi.

Ermenistan’ın Karabağ bölgesinde 30 yıla yakın süredir işgal girişiminde bulunduğu belirtilen yazılı açıklamada Uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunuldu.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan’ın Yukarı Karabağ'da uluslararası hukuku ve ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan topraklarında sivil yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef alan saldırılarını şiddetle kınıyoruz.
Azerbaycan, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla gerekli savunma önlemlerini almakta haklıdır.

Yukarı Karabağ, 30 yıla yakın süredir, Ermenistan’ın işgali altındadır.

Uluslararası camiayı, Ermenistan’ın işgali ve saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya ve bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözümü desteklemeye davet ediyoruz.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin, bu meselede Azerbaycan’ın yanında olunduğu şeklindeki mesajını da memnuniyetle karşılıyoruz.

Çünkü bizler, dost ve müttefik ülkeler konumundan da öte biriz ve kardeşiz.

TBMM’deki dört siyasi parti grubuna, Azerbaycan konusunda yayımladıkları ortak destek açıklaması için teşekkür ediyoruz.

Türkiye ile Azerbaycan’ın kaderleri iç içedir.

‘İki devlet bir millet’ ilişkisi temeline dayalı şekilde Can Azerbaycan’la sonuna kadar beraberiz.

Bu vesileyle şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz.”

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR
DİĞER HABERLER