Trabzon’da Orman Çalışanlarımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

Trabzon’da Orman Çalışanlarımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

A- A A+
09 Kasım 2020 PazartesiTarım ve Orman Çalışanları Birliği sendikası (Toç Bir-Sen) Trabzon Şube Başkanlığı, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü Kampüsü girişinde Maçka Orman İşletme Müdürlüğü Çatak Orman İşletme Şefliğinde görevli memurlara koruma görevlerini yerine getirdikleri sırada sözlü ve fiili saldırıya uğramaları üzerine basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına Toç Bir-Sen Şube Başkanı Savaş Ayvaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Sağlık-Sen Şube Başkanı İdris Aydın, Öz Orman-İş Sendikası Başkanı Şener Bayraktar, Orman Mühendisleri Odası Başkanı Faruk Aksu, Orman Bölge Müdür Yardımcıları Mustafa Güven, Mustafa Kotil ve Murat Bitişyılmaz, Doğu Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Hülya Turna, Milli Parklar Şube Müdürü, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürü Akif Ümüzer ve Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü personeli katıldı.

Toç Bir-Sen Trabzon Şube Başkanı Savaş Ayvaz yaptığı açıklamada; çalışanların sözlü ve fiili saldırılara uğramamaları için ek idari ve yasal tedbirlere ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Ayvaz, konuşmasının devamında “05.11.2020 tarihinde Maçka Orman İşletme Müdürlüğü Çatak Orman İşletme Şefliğinde görevli memurlar koruma görevini yerine getirdikleri sırada sözlü ve fiili saldırıya maruz kalmışlar, görevleri başındayken darp edilmişlerdir.

Ormanları Korumanın vatan savunması olduğunu bilen fedakar çalışanlarımızı ve yurdumuzun akciğerleri ormanlarımızı canı pahasına korumaya devam edeceğimizi, ormanların tahrip edilmesine, çalışanlarımızın şiddete uğrayarak tartaklanmasına, hakarete maruz kalmalarına müsaade etmeyeceğimizi Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü önünden tüm ülkeye ilan ediyoruz.

Ormanı hayat bildiğimizden, hayatın kesintiye uğramaması için gece gündüz durmaksızın çalışan, gerektiğinde ormanı korumanın vatanı korumak bilinci ile canını vererek şehit olan Personelin maruz kaldığı baskıyı, hakaretleri, sözlü ve fiili şiddeti kabul etmiyoruz. 

Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; yaralanan mesai arkadaşlarımıza acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Orman Çalışanlarına yapılan adice saldırıları ve faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Ve birkez daha mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeniyle sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasına yönelik haklı talebimizi bir dile getiriyoruz” dedi.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR