Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Fidanlar Toprakla Buluştu

Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Fidanlar Toprakla Buluştu

A- A A+
11 Kasım 2020 ÇarşambaGeçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda başlatılan 'Geleceğe Nefes' kampanyası bu yıl da 11 Kasım saat 11.11'de 81 il ve 922 ilçede aynı anda gerçekleşti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı, bu yıl ilk defa Azerbaycan, Bosna – Hersek, Malta, Kosova, Senegal, Kazakistan ve Ukrayna gibi yaklaşık 30 ülkenin de yer aldığı Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 83 milyon fidan toprakla buluştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı’nda yaptığı konuşmada, son 18 yılda 5,5 milyon hektara yakın alanda ağaçlandırma, erozyonla mücadele çalışması yaparak 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını belirtti.

Geçen sene alınan kararla 11 Kasım’ı “Millî Ağaçlandırma Günü” ilan ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yine geçen yıl 11 Kasım tarihinde, evlatlarımıza daha yeşil, daha yaşanabilir, daha güzel bir Türkiye bırakmak idealiyle 11 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu etkinliği de 81 vilayetimizin 973 ilçemizin tamamında eş zamanlı olarak gerçekleştirdik. İnsanlarımız fidan dikme bölgelerine giderek bu seferberliğe gönülden sahip çıktı” dedi.

Son 18 yılda 5,5 milyon hektara yakın alanda ağaçlandırma, erozyonla mücadele çalışması yapılarak 5,1 milyar fidanın toprakla buluştuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ormanlık alanların geliştirilmesiyle kalmadık; okul, hastane, sağlık ocağı, ibadethane bahçeleri, mezarlıklar, karayolu ve köy yolu kenarlarını da ağaçlandırdık. Sadece bu alanlara 32 milyondan fazla fidan diktik.    Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar adet fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tohum Ver Fidana Dönüşsün, Geleceğe Nefes Olsun Kampanyası" kapsamında 12 milyon öğrenciyi temsilen Toç Bir-Sen Genel Sekreteri Sabri Kızılkaya’nın kızı Hatice Sultan Kızılkaya’nın da yer aldığı iki öğrenciye tohum seti verdi.

Açılış programının ardından fidanlar toprakla buluşturuldu.

Etkinlik kapsamında 81 ilde 83 milyonu aşkın fidan toprakla buluşturuldu ve “Daha Yeşil Bir Türkiye” hedefine de önemli bir katkıda bulunuldu.

DİĞER HABERLER