Şanlıurfa Şube’den Basın Açıklaması: "Fiili Hizmet Süresi Zammı Talebimizi Yineliyoruz"

Şanlıurfa Şube’den Basın Açıklaması: "Fiili Hizmet Süresi Zammı Talebimizi Yineliyoruz"

A- A A+
25 Aralık 2020 CumaToç Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanlığı, aşı-küpeleme çalışması yapan veteriner hekimin hayvan saldırısı sonucu yaralanmasının ardından yaptığı açıklamasında Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanları için Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı) taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

Haliliye Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Kenan Soylu'nun büyükbaş hayvan tarafından yaralanmasının ardından Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) Şanlıurfa Şube Başkanlığından yazılı açıklama geldi.

Şube Başkanı Salih Şıtıl tarafından yapılan açıklamada, Mehmetçik Kırsal Mahallesi'ne giden sendika üyesi Veteriner Hekim Kenan Soylu’nun küpeleme yaptığı esnada büyükbaş hayvanın tekmesi sonucu yaralandığı belirtilerek burun kemiğinin iki yerden kırıldığı, alnında açılan yaraya da dikiş atıldığı dile getirildi.

Veteriner Hekim Soylu’ya, geçmiş olsun dileklerinin iletildiği açıklamada resmi makamlarca bu tür olaylara karşı yeterince hukuki ve idari tedbir alınmadığı belirterek haklarının yasalaşması için şu sözlerle çağrıda bulunuldu. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Hayvanlarımızı dolayısı ile insan sağlığını korumak ve geliştirmek amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin zor şartlar altında, büyük fedakarlıklarla ve 7 gün/24 saat esası ile görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı personeli, Ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile yürütmeye devam etmektedir.

Hayvan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar nedeniyle toplum sağlığı ciddi olarak tehdit altında kalabilmektedir. Hayvan sağlığının güvence altına alınamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve gıda güvenilirliğini temin etmek mümkün değildir. "Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan" yaklaşımında, hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliği ve halk sağlığı konularında veteriner hekimlerin önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Hayvan hastalıkları ile mücadele yanında, hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması, hayvan hareketlerinin kontrolü, halk sağlığı ve hayvan refahının sağlanması, hastalıkların teşhis ve tedavi hizmetleri ile sağlıklı hayvansal ürün elde edilmesine yönelik çalışmalar da gerçekleştirilmektedir. Ancak, halk sağlığını korumak, gıda güvenliği sağlamak, ormanlarımızı ve tabiatı korumak amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile yıpranmaya maruz kalmakta hatta yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımız neredeyse her gün bu tür olayları yaşamakta ve bu olaylarının sayısı her geçen gün artmakta ancak, resmi makamlarca yeterince hukuki ve idari tedbir alınmamaktadır.

Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; yaralanan mesai arkadaşımıza acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Fiili Hizmet Süresi Zammı’nın (Yıpranma Payı) Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasına yönelik haklı talebimizi bir daha dile getiriyoruz."

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR