Sakarya'da Orman Çalışanlarımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

Sakarya'da Orman Çalışanlarımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

A- A A+
31 Mayıs 2021 PazartesiTarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) Sakarya Şube Başkanlığı, ormanda kaçak kesim yapan şahısları engellemeye çalışan Geyve Orman İşletme Müdürlüğü personellerini darp edenleri kınayarak, suçluların biran önce cezalandırılmasını istediler.

Toç Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Haluk Arık olaya yaptığı açıklamada; darp edilen Orman Çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini ileterek çalışanların sözlü ve fiili saldırılara uğramamaları için ek idari ve yasal tedbirlere ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan; TOÇ BİR-SEN Sakarya Şube Başkanlığı, HAK İŞ Sakarya Bölge Temsilciliği ve Orman Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi çirkin saldırıyı kınadıklarını ve saldırganların hak ettikleri cezaya çarptırılıncaya kadar konunun takipçisi olacaklarını belirttiler.

Grup adına basın açıklaması yapan Toç Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Haluk Arık, “Perşembe günü Geyve Orman İşletme Müdürlüğü personellerinin görevi başındayken darp edilmesini şiddetle ve esefle kınıyoruz. Ormanda kaçak kesim yapan şahısları engellemeye çalışırken on köylü tarafından darp edilen Sayın İşletme Şefine ve Orman Muhafaza Memuru kardeşimize acil şifalar diliyor, bu çirkin saldırıyı kınıyor, saldırganlar hak ettikleri cezaya çarptırılıncaya kadar konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” dedi.

 

Bu Şiddet Olaylarını Sayısı Her Geçen Gün Artmaktadır

Sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalma olaylarının sayısının arttığını belirten Arık, “Bilindiği üzere, Orman alanlarımızı korumak ve geliştirmek amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin zor şartlar altında, büyük fedakarlıklarla ve 7 gün 24 saat esası ile görev yapan Orman Genel Müdürlüğü personeli, Ülke olarak korona virüs ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile yürütmeye devam etmektedir. Ancak, halk sağlığını korumak, gıda güvenliğini sağlamak, ormanlarımızı ve tabiatı korumak amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile tıpkı sağlık çalışanları gibi sık sık sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımızın neredeyse her gün karşı karşıya kaldığı bu şiddet olaylarının sayısı her geçen gün artmaktadır” diye konuştu.

10 Kişinin Saldırısına Uğrayarak, Cep Telefonları Gasp Edildi

Saldırının faillerini şiddetle kınayarak, hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını talep ettiklerini aktaran Haluk Arık, “Maalesef Perşembe akşamı Geyve Orman İşletme Müdürlüğü’nde görev yapan mesai arkadaşlarımız 10 kişinin saldırısına uğramış, cep telefonları gasp edilmiştir. Yaralanan mesai arkadaşımıza acil şifalar diliyor, tüm Orman Teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Orman Çalışanlarına yapılan adice ve korkakça saldırıların faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını talep ediyor, hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz. Tarım-Orman Bakanlığı Çalışanları olarak; mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeni sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin biran önce TBMM Başkanlığına sunularak yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR