OGM’DE SÖZLEŞMELİ STATÜDE ÇALIŞAN 5000 ÇALIŞANA MÜJDE!

OGM’DE SÖZLEŞMELİ STATÜDE ÇALIŞAN 5000 ÇALIŞANA MÜJDE!

A- A A+
09 Haziran 2021 Çarşamba


OGM’DE SÖZLEŞMELİ STATÜDE ÇALIŞAN 5000 ÇALIŞANA MÜJDE!

OGM SÖZLEŞMELİ PERSONELİNİN HARCIRAH SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULDU

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDE 2020 YILINDA MÜHENDİS, ŞOFÖR, BÜRO PERSONELİ POZİSYONLARINDA GÖREVE BAŞLAYAN SÖZLEŞMELİ PERSONELİN HARCIRAH SORUNU İLE SÖZLEŞMELİ ORMAN MUHAFAZA MEMURLARININ SEYYAR GÖREV TAZMİNATLARI (49 .MADDE TAZMİNATI ) VEYA HARCIRAH ALABİLMELERİNE İLİŞKİN VERDİĞİMİZ MÜCADELEMİZ VE AÇIKLAMAMIZ.

Bilindiği üzere Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılında mühendis, şoför, büro personeli ve orman muhafaza memuru pozisyonlarında yaklaşık 5000 sözleşmeli personel alımı yapılarak kurum tarihinde ilk defa sözleşmeli personel istihdamı sağlanmıştır.

Yetkili Sendika Toç Bir Sen olarak yaptığımız girişimlerimiz sonucu, geçtiğimiz hafta mühendis, şoför, büro personeli pozisyonlarında görev yapan sözleşmeli personelin harcırah ödemesi sorunu çözüme kavuşturulmuştu.

Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarının 49. Madde tazminatından faydalanabilmesi yönündeki talebimizle ilgili olarak ise, 49. Madde tazminatının Hazine ve Maliye Bakanlığı vizesine tabi olduğu, 2021 yılı içerisinde Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurları için bu vizelerin de talep edileceği, Hazine ve Maliye Bakanlığınca vize edilmesi durumunda ödemenin yapılabileceği kurum tarafından tarafımıza bildirilmiş ve Şubat ayında bu vizeler talep edilmiştir.

Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığınca verilen cevapta Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarına 49. Madde Tazminatının ödenebilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiği gerekçe gösterilerek OGM tarafından talep edilen vizeler, Hazine ve Maliye Bakanlığınca onaylanmamıştır.

Sözleşmeli Orman Muhafaza memurları bu nedenle 49. madde tazminatından yararlanamamaktadırlar.

Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarımıza Seyyar Görev Tazminatı (49 Madde Tazminatı), Tayin Bedeli vb. gibi ödemelerin yapılabilmesi için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi 657 4/A statüsünde kadroya geçirilmeleri veya 28.06.1978 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılması gerekmektedir.


Bu yasal süreç çözüme kavuşturuluncaya kadar;
Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarına; sözleşmeli statüde olmaları ve sözleşmelerinin dayanağı olan 7/15754 saylı Bakanlar Kurulu Kararında belirtildiği üzere 6245 sayılı Harcırah Kanununu 3. maddesi ve işletme müdürlükleri ile imzaladıkları tip sözleşmenin 5.maddesi gereği; 
Görev yeri dışına görevlendirildiklerinde sözleşmeli olmalarından dolayı harcırah ödemesi yapılabileceği sendikamız TOÇ BİR SEN tarafından gündem edilmiş ve Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarına kurum tarafından harcırah ödemesi yapılması talep edilmiştir.

OGM ile yaptığımız istişareler, uzun süreçli toplantılar ve çalışmalar neticesinde harcırah sorunu tüm sözleşmeliler açısından çözüme kavuşturulmuştur.
Sonuç olarak; Orman Genel Müdürlüğü'nde sözleşmeli olarak görev yapan mühendis, şoför ve büro personeli ile Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurlarına harcırah ödenebileceği kararına varılmıştır.

Orman Genel Müdürlüğü’müzün Resmî yazısı 08.06.2021 tarihinde tüm bölge müdürlüklerine gönderilmiştir.

Bu kararın; OGM'de görev yapan tüm sözleşmelilerinize hayırlı olmasını diliyoruz.

Sorunun çözümünde emeği geçen Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey’e ve ekibine teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.

Orman Genel Müdürlüğü Çalışanlarımıza Saygıyla Duyurulur.

 

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR