Malatya Şube Yönetimi TKDK İl Koordinatörlüğü Çalışanları İle İstişare Toplantısı Yaptı

Malatya Şube Yönetimi TKDK İl Koordinatörlüğü Çalışanları İle İstişare Toplantısı Yaptı

A- A A+
25 Haziran 2021 Cuma


Malatya Şube Yönetimi TKDK İl Koordinatörlüğü Çalışanları İle İstişare Toplantısı Yaptı

TOÇ BİR-SEN Malatya Yönetimi Malatya TKDK İl Koordinatörlüğü çalışanları ile 21 Haziran Pazartesi günü bir araya geldi.  TKDK Personelinin çalışma hayatına ilişkin sorunların değerlendirildiği istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Malatya Yönetim Kurulu adına İlhami Polat, Güven Özceyhan, Ergün Aslan, Serdar Taş, İş Yeri Temsilcisi Ahmet Turan Özcan ve Malatya Memur-Sen Bayanlar Komisyonu Üyesi Emine Dabak katıldı. Kurum Çalışanlarının tamamının iştirak ettiği ve büyük ilgi gösterdiği toplantı İl Koordinasyonu toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını  İş Yeri Temsilcisi Ahmet Turan Özcan yaptı. Özcan, Toç Bir-Sen olarak TKDK çalışanları için elde edilen kazanımlar, sosyal ve özlük hakların korunması ve genişletilmesi için yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. 

 Şube Başkanı İlhami POLAT konuşmasında: TKDK çalışanlarının toplantıya büyük ilgi göstermelerinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Bundan dolayı katılımcılara şükranlarını sundu. Konuşmasında özetle şu hususlara değindi:

TKDK Kurumu Bakanlığımızın seçkin bir yatırımcı kuruluşudur. İlimiz ve Ülkemizin tarım ve kırsal kalkınmasına ilişkin projeler verdikleri destekler ile tarımsal gelişmenin öncüsü olduğu gibi istihdamında en öncü kuruluşlarından birisidir.  Kamunun personel seçiminde en başarılı adaylar bu kurumumuzu tercih etmektedirler. Personelimiz mesai sınırlarına sığmayan büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Büyük mali sorumluluklar altına imza atmaktadırlar. Böylesine seçkin personelin çalıştığı bir kurumda son günlerde mali ve sosyal haklarında iyileşme yapılması beklenirken bu kazanımların kaybedileceğine ilişkin haberler personelde büyük üzüntüye ve motivasyon düşüklüğüne neden olmuştur.  Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, TKDK personelinin, Türk Akreditasyon Kurumu Genel Sekreterliği, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığı, Kalkınma Ajansları ve Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda görev yapan personel ile aynı düzenlemeye tabi olmaları gerektiğini belirtmişlerdir. Ancak, 375 sayılı KHK’nın Ek 11’inci maddesinin (c) fıkrasında sayılan kurumlar arasında TKDK yer almamasına ve personele ödenecek ücretlerin nasıl belirleneceğinin 5648 sayılı Kanun’da açıkça belirtilmiş olmasına rağmen böyle bir düzenleme yapılması personelin kazanılmış haklarının kaybına neden olacaktır. Bu kabul edilebilir ve adil bir durum değildir. Kazanılmış haklarımızdan asla geri dönülmesini hukukla bağdaştırılamaz.

Genel anlamda katılımcılar toplantının verimli geçtiğini toplantı ile ilgili iyi dileklerini belirttiler. Çözüme yönelik düşüncelerini paylaştılar. Sendikamıza toplantıyı düzenlediği için şükranlarını sundular.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR