Afyonkarahisar Şube, Veteriner Hekime Yapılan Saldırıyı Kınadı

Afyonkarahisar Şube, Veteriner Hekime Yapılan Saldırıyı Kınadı

A- A A+
16 Temmuz 2021 CumaTarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) Afyonkarahisar Şube Başkanlığı, Sinanpaşa Tarım Orman İlçe Müdürlüğü’nde görev yapan Veteriner Hekime görevi başında yapılan saldırıyı kınayarak konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Şube Başkanı Nevzat Karakoçan tarafından yapılan açıklamada Tarım-Orman çalışanlarının tamamını kapsayacak şekilde, şiddeti önlemeye yönelik yasal düzenlemenin acilen yapılması talepleri yinelendi.

Karakoçan basın açıklamasında şunları söyledi: “Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) olarak; 14.07.2021 Çarşamba günü Sinanpaşa Tarım Orman İlçe Müdürlüğü Çalışanımız Veteriner Hekime yapılan saldırıyı kınıyor, saldırganların gerekli cezaya çarptırılmasının takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

 

Bilindiği üzere, Veteriner Hekimlerimiz sahada bilfiil hayvan hastalıkları, aşı, küpeleme, kuduz ve veba gibi hastalıklarla mesai mefhumu gözetmeksizin zor şartlar altında, büyük fedakârlıklarla ve 7 gün/24 saat esası ile görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı personeli, Ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile yürütmeye devam etmektedir.

Ancak, halk sağlığını korumak, gıda güvenliği sağlamak, hayvan hastalıklarının önüne geçmek amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile tıpkı sağlık çalışanları gibi sık sık sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımıza karşı neredeyse her gün yaşanan bu şiddet olaylarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Maalesef dün Afyonkarahisar Sinanpaşa Tarım Orman İlçe Müdürlüğü’nde görev yapan üyemiz görevini icra ederken saldırıya uğramış ve şiddete maruz kalmıştır. Sinanpaşa İlçesi Tınaztepe Beldesinde gerçekleşen olayda, görevli Veteriner Hekim arkadaşımız görevi esnasında darp edilmiştir.

Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; darp edilen üyemize acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Tarım ve Orman Çalışanlarına yapılan adice ve korkakça saldırıları ve faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile sağlık çalışanlarının tamamına yönelik (Kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, doktor, hemşire, şoför, hasta kabul memuru vb. hiçbir sınıf ve unvan ayrımı gözetmeksizin) uygulanan şiddeti önlemek amacı ile ceza oranları artırılmış ancak, ısrarla talep etmemize rağmen tarım orman çalışanlarımız söz konusu yasa kapsamına dahil edilmemiştir.

Ayrıca, mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeni sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.”

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR