En Kapsamlı Toplu Sözleşmeye İmza Attık

En Kapsamlı Toplu Sözleşmeye İmza Attık

A- A A+
02 Eylül 2021 PerşembeMemur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde destek ve katılımlarından dolayı basın mensuplarıyla bir araya geldi. 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarını anlatan Ali Yalçın, toplu sözleşme ikramiyesi ve hizmet kollarındaki kazanımlarla birlikte toplamda %30 ile %40 arasında bir artış sağladıklarını ifade etti.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Memur-Sen Yönetim Kurulu ile birlikte birçok basın mensubu katılım gösterdi. Toplu sözleşmedeki kazanımlara ilişkin gerçekleştirilen sunumun ardından konuşan Ali Yalçın, yoğun bir dönemi geride bıraktıklarını ifade ederek, toplu sözleşme sürecini zaman, mekân ve süre tanımaksızın takip eden basın emekçilerine teşekkür etti.

basinYalçın, oransal zammın yanında hizmet kollarındaki kazanımlara da dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “ Yüzdelik olarak bakıldığında %28,61 oranında bir zam var. Bununla birlikte hizmet kollarında birçok yeni kazanımımız söz konusu. Sadece hizmet kollarında toplamda 7 milyar TL’lik bir kazanıma imza attık. Yıllarca toplu sözleşme masasında görüşülemez denilen 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler konularını görüştük ve karara bağladık. 2022 yılı içerisinde bakanlık ve yetkili konfederasyon arasında çalışmalar yapılacak ve tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarına toplu sözleşmenin hemen ardından yaptığı açıklamayı hatırlatan Ali Yalçın, memurlar ile işçilerin kamu işvereni ile yaptığı toplu sözleşme sürecindeki farklılıklara değinerek, “Hatırlarsanız mutabakat sonrası gerçekleştirdiğimiz ilk basın toplantısında 4688 sayılı kanunun memur toplu sözleşmeleri için olumsuz bir durum oluşturduğunu ifade etmiştik. Toplu sözleşme, bize verilen süre ve yürütülen süreç bakımından işçi toplu sözleşmeleriyle karşılaştırıldığında oldukça yetersiz. İşçiler mevcut enflasyon üzerinden pazarlıklarını yürütürken, biz öngörülen enflasyon üzerinden masaya oturuyoruz. Bu bizim için büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Onlar 2021 yılının ilk 6 ayında enflasyonu görüyor ona ilişkin bir teklif veriyorlar ve bu teklif üzerinden zamları peşin olarak maaşlarına yansıyor. Bizim yaptığımız sözleşme ise 2022 yılının başında yürürlüğe girecek. Ayrıca işçilerde 2 ay olan toplu sözleşme süresi bizde hakem süreci dahil 1 ay. Biz bu ayrımların kaldırılması, işçi toplu sözleşmesinde gösterilen hassasiyetin memurlar için de gösterilmesi için 10 yıldır mücadele ediyoruz ve bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

basin1Anadolu Meydanı’nda 15 bini aşkın kişiyle tarihi bir miting gerçekleştirdiklerini ve bu mitingin sürece ciddi bir katkısının olduğuna vurgu yapan Yalçın, şu sözlerle konuşmasını tamamladı: “Müzakerenin, mücadelenin ve diplomasinin bir arada yürütüldüğü bir toplu sözleşmeyi geride bıraktık. Toplu sözleşme ikramiyesi ve diğer kazanımlarla birlikte %30 ile %40 arasında bir oransal zammın memurun cebine girmesi adına sahada da masada da mücadelemizi başarılı bir şekilde götürdük ve bugüne kadarki en kapsamlı toplu sözleşmeye imza attık. Sizler de basın mensupları olarak bu süreci yakından takip edip kamuoyunu en iyi ve en doğru şekilde bilgilendirmeye çalıştınız. Bu vesile ile sizlere de teşekkürlerimi iletiyorum.”

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR