Mardin İl Başkanlığı Orman Çalışanlarına Yapılan Saldırıyı Kınadı

Mardin İl Başkanlığı Orman Çalışanlarına Yapılan Saldırıyı Kınadı

A- A A+
17 Eylül 2021 CumaTarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) Mardin İl Başkanlığı, ormanda kaçak kesim yapan şahıslara işlem yapan orman çalışanlarını darp edenleri kınayarak, suçluların biran önce cezalandırılmasını istedi.

Toç Bir-Sen Mardin İl Başkan Serkan Kılıçaslan olaya yaptığı açıklamada; darp edilen Orman Çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini ileterek çalışanların sözlü ve fiili saldırılara uğramamaları için ek idari ve yasal tedbirlere ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

İl Başkanı Serkan Kılıçaslan tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Üyemiz olan Ramazan AKÇAY, görevi başındayken darp edilmiştir. Ormanda kaçak kesim yapan şahısları engellemeye çalışırken üç köylü tarafından darp edilen Sayın Akçay’a acil şifalar diliyor, bu çirkin saldırıyı kınıyor, saldırganlar hak ettikleri cezaya çarptırılıncaya kadar konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Bilindiği üzere, Orman alanlarımızı korumak ve geliştirmek amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin zor şartlar altında, büyük fedakarlıklarla ve 7 gün/24 saat esası ile görev yapan Orman Genel Müdürlüğü personeli, Ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile yürütmeye devam etmektedir.

Ancak, halk sağlığını korumak, gıda güvenliğini sağlamak, ormanlarımızı ve tabiatı korumak amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile tıpkı sağlık çalışanları gibi sık sık sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımızın neredeyse her gün karşı karşıya kaldığı bu şiddet olaylarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Ancak, resmi makamlarca sorunun çözümüne yönelik yeterince hukuki ve idari tedbir alınmamaktadır. Maalesef salı günü Mardin Orman İşletme Müdürlüğü’nde görev yapan mesai arkadaşımız aynı zamanda üyemiz görevini icra ederken 3 kişinin saldırısına uğramıştır.

Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; yaralanan mesai arkadaşımıza acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Başkan Kılıçaslan, Orman Çalışanlarına yapılan adice ve korkakça saldırıların faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını talep ediyor, hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ettiklerini söyledi.

Başkan Kılıçaslan, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile sağlık çalışanlarının tamamına yönelik (Kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, doktor, hemşire, şoför, hasta kabul memuru vb. hiçbir sınıf ve unvan ayrımı gözetmeksizin) uygulanan şiddeti önlemek amacı ile Türk Ceza Kanunu’nda öngörülen ceza oranları artırılmış ancak, ısrarla talep etmemize rağmen tarım orman çalışanlarımız söz konusu yasa kapsamına dahil edilmemiştir. Ancak Tarım-Orman Çalışanlarının Yetkili Sendikası Toç Bir-Sen olarak; mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeni sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin biran önce TBMM Başkanlığına sunularak yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz."

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR