TOÇ BİR-SEN 20. YILINDA DA GELECEĞE NEFES OLMAK İÇİN FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTURDU

TOÇ BİR-SEN 20. YILINDA DA GELECEĞE NEFES OLMAK İÇİN FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTURDU

A- A A+
12 Kasım 2021 CumaToç Bir-Sen 20. Kuruluş yıldönümünde de Yeşil Vatan Türkiye hedefiyle geleceğe nefes olmak için binlerce fidanı toprakla buluşturdu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda gerçekleşen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü bu yıl da coşkuyla kutlandı.

Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, Beştepe'deki 15 Temmuz Demokrasi Müzesi Mevkii Millet Ormanı'nda düzenlenen Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk’ün de katıldığı Fidan Dikim Törenine, yurt dışından 69 ülkeden 1 başbakan, 17 bakan ve 50 büyükelçi olmak üzere 190 kişi iştirak etti.​

Millet Ormanı'nda düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iklim krizinin gündemde giderek daha çok yer edindiği bir dönemde fidan dikerek "geleceğe bir nefes bırakan" herkese teşekkür etti. Erdoğan, 81 ile 81 millet ormanı kurulacağı müjdesini verdiği konuşmasında şunları söyledi: "Bizler, 'Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz.' düsturuna sahip bir medeniyetin mensuplarıyız. Kültürümüz tüm bitkiler ve hayvanlar dahil canlıların tamamına karşı sevgi ve şefkatle yaklaşmamızı öğütler. Atalarımızdan, babalarımızdan devraldığımız ağaç, çevre, yeşil sevgisini yeni nesillere aktarmak en başta gelen görevlerimizden biridir. İmkanı olan her vatandaşımızın bahçesini fidanla, tarlasını ağaçla, vatan topraklarını ormanla süslemesi işte bu gönül zenginliğimizin ifadesidir. Ağaç dostu olan, orman dostu olan, çevre dostu olan, insanın da dostudur, tüm canlıların da dostudur. Bunun için 11 Kasım tarihini ağaç dikme yanında içinde yaşayan tüm canlılarla birlikte ortak hayat alanımız dünyaya olan sorumluluklarımızı da hatırlama günü olarak görüyorum. Şayet biz dünyamıza sırt çevirir, onun dengelerine saygı göstermezsek dünyanın bize vereceği cevapları karşılama gücüne sahip olmadığımızı asla unutmamalıyız."

Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu’nun yetkili sendikası Toç Bir-Sen de; “İklim değişikliğiyle mücadele eden dünyada, kuruluşumuzun 20. Yılında da toprağımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için; 'Daha Yeşil Bir Türkiye' mücadelesinde biz de varız” diyerek 81 ilin tamamında teşkilat mensupları ve üyeleriyle Milli Ağaçlandırma Seferberliğine ortak oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl kendisine verdiği tohumları fidan haline getiren Toç Bir-Sen Genel Sekreteri Sabri Kızılkay’nın kızı Hatice Sultan Kızılkaya da Beştepe’de gerçekleştirilen Fidan Dikim Töreni’ne katılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu fidanları toprakla buluşturdu.