İzmir'de Gıda Denetimi Yapan Çalışanlarımızı Darp Edenleri Kınıyoruz

İzmir'de Gıda Denetimi Yapan Çalışanlarımızı Darp Edenleri Kınıyoruz

A- A A+
31 Ocak 2022 Pazartesiİzmir Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde, Su Ürünleri Denetimi yapan kamu çalışanlarının görevleri başında darp edilmesi olayını 28 Ocak günü sosyal medyada hashtag çalışması başlatarak kınayan Toç Bir-Sen İzmir Şube Başkanlığı haftanın ilk çalışma gününde de İlçe Müdürlüğü’nün önünde bir basın açıklaması yaparak seslerini haklı taleplerini dile getirdiler.

Toç Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Kürşad Sevim tarafından yapılan ve Şube Yönetimi ile üyelerin katıldığı basın açıklamasında “Saldırıya uğrayan kardeşlerimize acil şifalar diliyor, ‘Şiddet Yasası’ talebimizin bir an önce hayata geçirilmesini bir kez daha dile getiriyoruz” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi.

“Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) olarak; 26.01.2022 Çarşamba günü Bornova Tarım Orman İlçe Müdürlüğü Çalışanlarımıza pazarda su ürünleri kontrolü yaptıkları sırada yaklaşık 15 kendini bilmez kişi tarafından yapılan saldırıyı kınıyor, saldırganların gerekli cezaya çarptırılmasının takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Bilindiği üzere, Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanları, sahada bilfiil Gıda kontrolü, Su ürünleri kontrolü, Tarım ve hayvancılık alanında, Ülkemiz tüm Orman ve Millî parklarında şehir, köy, merkez ve taşra gözetmeksizin, mesai mefhumu olmadan zor şartlar altında, büyük fedakârlıklarla ve 7 gün/24 saat esası ile görev yapmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı personeli, Ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile yürütmeye devam etmektedir.

Ancak, halk sağlığını korumak, gıda güvenliği sağlamak, hayvan hastalıklarının önüne geçmek amacı ile mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile tıpkı sağlık çalışanları gibi sık sık sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımıza karşı neredeyse her gün yaşanan bu şiddet olaylarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

26 Ocak Çarşamba günü, Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan Su Ürünleri Denetimi esnasında, görevini ifa eden Kontrol Görevlisi arkadaşlarımız darp edilmiştir.

Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir-Sen olarak; darp edilen üyemize ve çalışma arkadaşlarımıza acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Tarım ve Orman Çalışanlarına yapılan adice ve korkakça saldırıları ve faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile sağlık çalışanlarının tamamına yönelik (Kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, doktor, hemşire, şoför, hasta kabul memuru vb. hiçbir sınıf ve unvan ayrımı gözetmeksizin) uygulanan şiddeti önlemek amacı ile ceza oranları artırılmış ancak, ısrarla talep etmemize rağmen tarım orman çalışanlarımız söz konusu yasa kapsamına dahil edilmemiştir.

Ayrıca, mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeni ile sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını ve TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.”

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR