“Afyonkarahisar’da Gıda Kontrol Ekibine Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz”

“Afyonkarahisar’da Gıda Kontrol Ekibine Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz”

A- A A+
23 Nisan 2022 CumartesiTarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) Afyonkarahisar Şube Başkanlığı, bir fırın denetiminde sözlü ve fiziksel saldırıya uğrayan Gıda Kontrol ekibine yapılan saldırıyı kınayarak, suçluların biran önce cezalandırılmasını istediler.

Toç Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Nevzat Karakoçan, olaya ilişkin yaptığı açıklamada; darp edilen çalışanlara geçmiş olsun dileklerini ileterek çalışanların sözlü ve fiili saldırılara uğramamaları için ek idari ve yasal tedbirlere ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Karakoçan, “Faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğiz.” dedi.

Karakoçan, “Bilindiği üzere, Tarım ve Orman Bakanlığı personeli olan gıda kontrolörlerimiz mesai mefhumu gözetmeksizin büyük fedakârlıklarla, zor şartlar altında 7 gün 24 saat esasına göre Halk Sağlığını korumak için görev yapmaktadır. Çalışanlarımız ülke olarak Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde bile çalışmalarını aksatmadan, ülke ve millet sevdası ile çalışmalarını yürütmektedir. Ancak, halk sağlığını korumak, gıda güvenliğini sağlamak, hayvan hastalıklarının önüne geçmek amacıyla mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanlarımız da sahada yapmış oldukları görevler nedeniyle tıpkı sağlık çalışanları gibi sıkça sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır. Mesai arkadaşlarımıza karşı neredeyse her gün yaşanan bu şiddet olaylarının sayısı her geçen gün artmaktadır.” dedi.

“SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ”

 

“Maalesef 20 Nisan 2022 Çarşamba günü Afyonkarahisar İl Müdürlüğümüzde görev yapan üç Gıda Kontrol görevlisi personel görevini icra ederken saldırıya uğramış ve şiddete maruz kalmıştır” diyen Karakoçan, “Kanlıca Mahallesi’nde bir ekmek fırınında Ramazan ayı denetimlerinde, hijyen kontrolü yapıldığı sırada gerçekleşen olayda, personellerimize görevi esnasında sözlü ve fiziki şiddet uygulamıştır. Tarım-Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç-Bir-Sen olarak; darp edilen personellerimize acil şifalar diliyor, tüm teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve tüm Türkiye’de bu tür saldırıların artık son bulmasını ümit ediyoruz. Tarım ve orman çalışanlarına yapılan adice ve korkakça saldırıları ve faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak, faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz” diye konuştu.

Karakoçan sözlerini şöyle tamamladı: “Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile sağlık çalışanlarının tamamına yönelik kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, doktor, hemşire, şoför, hasta kabul memuru vb. hiçbir sınıf ve unvan ayrımı gözetmeksizin uygulanan şiddeti önlemek amacıyla ceza oranları arttırılmıştır. Ancak ısrarla talep etmemize rağmen tarım orman çalışanlarımız söz konusu yasa kapsamına dâhil edilmemiştir. Ayrıca, mesai mefhumu gözetmeksizin, cansiperane görev yapan ve sahada yapmış oldukları görevler nedeniyle sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan Tarım Orman Bakanlığı çalışanlarımıza özgü, unvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin Bakanlığımız tarafından hazırlanmasını istiyoruz. Bu yasa teklifinin TBMM Başkanlığına sunularak bir an evvel yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.”

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR