İdlib’te Çifte Bayram Mehmet Akif İnan Mahallesi Açıldı

İdlib’te Çifte Bayram Mehmet Akif İnan Mahallesi Açıldı

A- A A+
05 Mayıs 2022 PerşembeMehmet Akif İnan Vakfı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle Suriye’nin İdlib bölgesinde inşa edilen Mehmet Akif İnan Mahallesi, Suriyeli mazlumların hizmetine açıldı.

"Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamında AFAD koordinasyonunda sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle inşa edilen briket evlerin açılış ve anahtar teslim töreni gerçekleştirildi.

Kampanya kapsamında İdlib Kemmune yerleşkesi içerisinde inşa edilen Mehmet Akif İnan Mahallesi’nin de kurdelesi kesildi.

Açılışta konuşan ve alanı dolduran Suriyelilere hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mehmet Akif İnan Vakfı’nın bir okul, bir cami, bir çocuk oyun alanı ve 400 briket evin yanı sıra Çobanbey’de 20 derslikli bir okul inşa ettiğinin belirterek “2011’de başlayan ve halen devam eden bu zor günlerinizde yanınızda olmak istedik. Türkiye’den kardeşlerinizin bize destek olarak bu imkanı buraya getirmemize vesile olan üyelerimizin sizlere selamları var. Dünyanın hiçbir yerinde mazlumları yalnız bırakmadık, sizleri de yalnız bırakmayacağız. Siz bizim kardeşimizsiniz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif İnan Vakfı’nın yoğun gayretiyle inşa edilen mahallede Memur-Sen ve sendikaların katkısına değinen Yalçın, “Buradaki kardeşlerimize umut olmak adına çok önemli bir eseri kazandırmış olduk. Allah hepinizden razı olsun. Tüm sendikalarımız, vakfımız, konfederasyonumuz bu işe ciddi bir katkı sundular ve hayırlı bir işe imza atmış olduk. Açılıştan bir gece önce vakıftaki arkadaşlarımız buradaki evleri tek tek dolaşarak çocuklara hediyelerini verdiler. Evinde ulaşamadığımız çocuklar oldu. Onları da inşallah yetim kampına ulaştıracağız. İnşa ettiğimiz mahallede başta merhum Mithat Sevin olmak üzere; Abdülaziz Aslan, Tahsin Suda, İbrahim Keresteci gibi geçmişte sendikalarımızda emek vermiş ve ahirete irtihal etmiş ağabeylerimizin, başkanlarımızın isimleri yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen olarak her zaman mağdurun ve mazlumun yanında olduklarını belirten Yalçın, “Dünyanın neresinde olursa olsun, gözyaşı akıtmış kimseye duyarsız kalmadık. Filipinler’de, Nepal’de, Bangladeş’te, Suriye’de her zaman mazlumların yanında olduk. Bunu insani ve vicdani bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bugün de burada aynı mefkureyle aynı hassasiyetle buradayız. Mehmet Akif İnan’ın kurduğu bir emek hareketi olarak mazlumları yalnız bırakamazdık. Bu kampanyada bizlere destek veren Türkiye Diyanet Vakfı’na da hassaten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Soylu: Yıl Sonuna Kadar 100 Bin Evi Bitireceğiz

Toplu açılış törenindeki konuşmasında Türkiye'nin bölgeye "yardım köprüsü" kurduğunu, 77 bin projelendirilen, 57 bin bitirilen, 9 bini devam eden ve 50 binine de taşınılan evlerin açılışını yaptıklarını dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, "Günün birinde sizler topraklarınızdan sökülüp buraya gönderildiğinizde Sayın Cumhurbaşkanı'mız 'Bizim kardeşlerimiz, kim ne derse desin sahip çıkacağız. Onları yalnız bırakmayacağız. Çoluğu da çocuğu da yetimi de yaşlısı da biz onları yalnız bırakamayız.' dedi. Bu arkadaşlarımızın hepsi harekete geçtiler. AFAD koordinasyonunda, kendi organizasyonlarıyla Hatay Valiliğimizin koordinasyonuyla burada yerel otoritenin ortaya koymuş olduğu fedakarlıklarla güçlü bir adım attılar" ifadelerini kullandı.

Bölgede yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Soylu, "Burada sadece 77 bin ev projelendirmedik. 57 bin 306 ev tamamladık, 9 bin 700 ev devam ediyor, 10 bin eve başlıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi. Yıl sonuna kadar 100 bini arkadaşlarımızla birlikte Allah'ın izniyle bitireceğiz. Burada 50 okul bitirdik, 23 okul devam ettiriyoruz, toplam 73 okul. 26 cami bitirdik, 24 devam ettiriyoruz ve 10 sağlık tesisi yaptık, 13'ünü devam ettiriyoruz. 11 sosyal tesis yaptırdık, 7'sini devam ettiriyoruz. 7 park bitirdik, 18 çocuk parkı yapıyoruz. 21 fırın bitirdik, 13 fırın devam ettiriyoruz. 36 su kuyusu yaptırdık, 4 su kuyusu devam ettiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Sivil Toplum Kuruluşları tarafından inşa ettirilen briket evlerin toplu açılış töreninin ardından aynı yerleşke içerisinde bulunan Mehmet Akif İnan Mahallesi de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından açıldı.

Memur-Sen’e kampanyaya destekleri için teşekkür eden Soylu, Mehmet Akif İnan isminin mazlumlara umut olduğunu belirtti.

Mehmet Akif İnan Mahallesi açılışına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra, Memur-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Hüseyin Öztürk, Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcıları Levent Uslu, Mehmet Emin Esen, Hacı Bayram Tonbul, Soner Can Tufanoğlu, Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız ile sendikaların genel başkan yardımcıları ve komisyon başkanları katıldı.

Mehmet Akif İnan Mahallesi AFAD Koordinatörlüğünde sivil toplum kuruluşları tarafından inşa edilen 50 binden fazla konutun yer aldığı Kemmune yerleşkesi içerisinde yer alıyor. Mahalle içerisinde Bayındır Memur-Sen Necmettin Erbakan Cami, Mithat Sevin Okulu, Büşra İnan Parkı ve 400 briket ev yer alıyor.

HABERE AİT DİĞER FOTOĞRAFLAR