Sabri KIZILKAYA | Genel Başkan Vekili

Biz Kuru Kavgaların Değil, Büyük Sevdaların Teşkilatıyız

ŞİMDİ KARAR ZAMANI

Değerli dostlar,

Büyük Memur-Sen ve Toç Bir-Sen camiaları olarak 3,2 milyon kamu çalışanını ve 1,9 milyon kamu emeklisini yakından ilgilendiren, 2016-2017 yıllarını kapsayan Üçüncü Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerini büyük kazanımlarla birlikte büyük bir onur, gurur ve mutluluk içinde geride bıraktık. Ülke olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde, doğru hamleler ve kararlı mücadeleler sonucu bu Toplu Sözleşme’yi memurlarımız, memur emeklilerimiz ve 15 milyonu aşkın kıymetli aileleri için Bayram öncesi adeta yeni bir bayrama çevirdik. Geçen dönem olduğu gibi bu dönemde de kendi Toplu Sözleşme rekorumuzu kırdık. Bağıtlanan Toplu Sözleşme’yle, memur maaşlarına 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 yılı için yüzde 3+4 oranında zam ve artı enflasyon farkı aldık. Ayrıca emekli kamu görevlilerimizin maaşlarına yapılacak oransal zammın yanında ilave alınan 100 TL seyyanen zam da emekli kamu görevlilerimiz açısından son derece iyi bir kazanım oldu.

Toç Bir-Sen olarak biliyorduk ki bu zorlu süreçte Tarım-Orman Hizmet Kolu’muzda çalışan 38 bini aşkın üyelerimizin ve çok değerli ailelerinin sonsuz desteği, güveni ve duası bizlerle beraberdi. Bu yüzden attığımız her adımda bu ağır sorumluluğun bilinciyle özgüvenle hareket ettik. Hamdolsun hiç kimsenin güvenini, beklentisini boşa çıkarmadık ve sonuç olarak ortaya tarihi bir başarı çıktı. Yoğun ve zorlu geçen, sabahlara kadar süren müzakerelerde bir an olsun kendimizi, çocuklarımızdan ayrı kalışımızı düşünmedik. Yetkili sendika olarak düşündüğümüz tek şey; bizlere bu ağır sorumluluğu yükleyen üyelerimiz ve tüm kamu çalışanlarımız için sosyal, mali, mesleki ve özlük hakları noktasında kazanımlar elde etmek ve bu alanlarda evrensel normları yakalamaktı. Çünkü Erdemliler Hareketi’nin neferleri olarak bizler kendimize ‘’kardeşlerimizin dertleriyle dertlenmeyi’’ ilke edindik.

Değerli dava arkadaşlarım,

Tüm platformlarda olduğu gibi 22 Ağustos 2015 tarihinde bağıtlanan bu dönemki Toplu Sözleşme’de de tarım-orman çalışanlarının tek dostu, etkili ve yetkili sendikası Toç Bir-Sen oldu. Bizler Genel Merkez Yönetim Kurulu ve tüm teşkilat olarak gönüllerine dokunmadığımız, derdini, sıkıntısını yerinde görüp dinlemediğimiz bir tek kamu çalışanı kardeşimizi bırakmadık. Toplu Sözleşme sürecinde tüm sorunları, sıkıntıları, kurumlardaki mevcut eksiklikleri tecrübeli ve uzman kadrolarımızla çok iyi analiz ettik. En önemli değerlerimizden biri olan istişareyi hiçbir zaman terk etmeyerek tüm problemleri değerlendirdik ve çözüm adına talebe dönüştürdük. Tarım-Orman Hizmet Kolu tekliflerimizi, Kamu İşveren Heyeti’ne sunmak üzere masaya taşıdık. Masaya haklı taleplerin taşınması önemliydi; ancak bu haklı taleplerin kazanıma dönüşmesi adına ortaya konan mücadele, yetkili sendika olarak müzakerelerdeki dik duruş çok daha önemliydi.

Konfederasyon olarak maaş zammının yanı sıra 43’ü genele, 170’i hizmet kollarına ilişkin toplam 213 kazanım elde ettik. Yetkili sendika Toç Bir-Sen olarak ise, Tarım-Orman Hizmet Kolu çalışanı kardeşlerimiz için genel taleplerin yanında, birçok kurumu kapsayan, her biri çok değerli 18 kazanım elde ettik. Bunlardan bazılarını ifade edecek olursak: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda üretimi teşvik primi ile ek ödeme mahsuplaşmasındaki vergi mağduriyeti gibi önemli bir sorunu giderdik. ESK, TMO ve TİGEM gibi KİT’lerde görev yapan mühendis ve veteriner hekim kardeşlerimizin ek ödemelerini 12 puan (90 TL) artırdık. GTHB’ye doğrudan bağlı kurumlardaki diğer sağlık hizmetleri çalışanlarının özel hizmet tazminatlarının ortalama 10 puan (80 TL) artırılmasını sağladık. Orman Genel Müdürlüğü'nde orman kadastro hizmetlerinde çalışan personele kadastro tazminatı aldık. Yine Orman Genel Müdürlüğü’ndeki yangın fazla mesai saatini, yüzde 33 (173 TL brüt) artırıp 60 saatten 80 saate çıkartarak ilave artış sağladık. 4/C’li kardeşlerimiz için yangın fazla mesai ücreti aldık. GTHB’de üretimi teşvik primi hesaplamalarında kullanılan yıllık izin sürelerinin düşülmemesini sağladık. Kamu çalışanlarımızın önemli problemlerinden biri olan lisans tamamlamada ÇSGB, YÖK ve yetkili sendikaca ortak çalışma başlatılması kararı aldırdık. Orman muhafaza memurlarının özel hizmet tazminatlarının aylık 5 puan (40 TL) artırılmasını sağladık. Fiili hizmet zammı ile ilgili Bilim Kurulu oluşturulmasının yolunu açtık. ESK’da, TİGEM’de ve TMO’da teknik personele 3 ayda bir (200 TL – 500 TL) arazi tazminatı aldık.

Değerli kardeşlerim,

Tarım-Orman Hizmet Kolu çalışanlarının tek temsilcisi olarak müzakerelerde bulunan, on binlerce kamu çalışanı kardeşimizin sorunlarını teklife dönüştürerek masaya taşıyan, bu teklifleri sabahlara kadar süren pazarlıklar sonucu kazanıma dönüştüren Toç Bir-Sen’in başarısı tüm açıklığıyla gün gibi ortadayken şimdi zaman, karar verme zamanıdır. Bu Toplu Sözleşme döneminde masada çakılı kalanlar ile dik duruş gösterenlere tüm kamuoyu gibi siz değerli tarım-orman çalışanı kardeşlerimiz de şahit oldunuz. Zaman; sizler için bu kadar mücadele eden, her platformda yanınızda olan, dertlerinizle dertlenen ve sayısız kazanım elde eden Toç Bir-Sen’e destek olma zamanıdır. Dolayısıyla daha güçlü bir Toç Bir-Sen için tüm tarım-ormancılık çalışanı kardeşlerimizi, yaklaşık bir ay süren Toplu Sözleşme sürecini ve kazanımlarımızı gözden geçirerek ve muhakeme yaparak, Toç Bir-Sen’e üye olmaya davet ediyorum. Sizlerle daha güçlü bir şekilde yeni zirvelere hep birlikte yürüyeceğiz.

Değerli dostlar,

Bu tarihi başarının kazanılmasında emeği geçen, başta Memur-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Toç Bir-Sen Genel Merkezimiz olmak üzere, Denetleme ve Disiplin Kurulu üyelerimize, Şube ve İl Başkanlarımıza ve Yönetim Kurulu üyelerine, Kadınlar ve Engelli Çalışanlar Komisyonlarımıza, İşyeri Temsilcilerimize, bizlerden desteğini, güvenini esirgemeyen tüm üyelerimize, teşkilatlarımıza, teknik ve danışman kadromuza şükranlarımı sunuyor; mutabakatla sonuçlanan Üçüncü Dönem Toplu Sözleşme’nin büyük Memur-Sen ailesine, tüm kamu çalışanlarımıza, emeklilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Baki selam ve dua ile…

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER