“Yaşamın en büyük dramı; insanların yok olması değil, mücadeleden yılmasıdır” der Cemil Meriç.

Hayatı anlamlı ve değerli kılan davaya sıkı sıkıya bağlanmak ve bu yolda zafere ulaşmak için mücadele etmektir.

Bu süreçte mücadele ne kadar meşakkatliyse, bu yolda ne kadar ter dökülürse elde edilen başarı da o ölçüde büyük olur, değer kazanır.

Tıpkı Erdemliler Hareketi Toç Bir-Sen’imizin; hak, adalet ve insanı esas alarak 20 yıldır yürüttüğü Soylu Mücadelesi gibi.

Evet bu yıl Toç Bir-Sen’imizin 20’inci kuruluş yıl dönümü.

2001 yılında kurulan Toç Bir-Sen’imiz tam 20 yıldır; aynı davaya emek ve gönül veren, aynı mefkureye sevdalı, aynı ruhla mücadeleye yoldaş olan teşkilatımızın hak ve adalet harcıyla, bin bir emek ve kararlılıkla ördüğü örgütlü gücün adıdır.

Toç Bir-Sen’imiz; ekmeğin büyümesi, alın terinin ve emeğin karşılık bulması, insan onurunun öncelenmesi, zulmün, baskının ve yasakların son bulması için mücadele edenlerin otağıdır.

Toç Bir-Sen’imiz; korku imparatorluklarını yıkan, hak aramanın, hakkı savunmanın mihmandarlığını yapan, milletin ve millet iradesinin kayıtsız-şartsız yanında olan, ecdadın emanetini daima başının üstünde taşıyan, vatan sevgisini canından öte bilenlerin omuz omuza yürüdüğü soylu mücadelenin adresidir. 

Gönül ve eylem birlikteliği yaparak, sendikal kulvarda ezberleri bozarak bu yola ilk adım attığımızda üstlendiğimiz sorumluluğun ne denli büyük ve zorlu olduğunun farkındaydık.

Hiçbir davanın; meflüç bir irade, sığ kalmış bir hedef, ruhsuz ve amaçsız insanlarla kazanılamayacağı gerçeğiyle, korkmadan, yılmadan, yorulmadan, mücadeleyi biran olsun bırakmadan bugünü kurtarmak için değil, dünden daha güzel ve güçlü yarınlar için alın teri döktük.

Rabbim 20. Kuruluş Yıl Dönümümüzü hayırlı, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü, yolumuzu mübarek eylesin.

“Mücadelemiz Sendikacılıkta ve Örgütlülükte Bir Kez Daha Karşılık Bulmuştur”

Evet bu yıl Toç Bir-Sen’imizin Soylu Mücadeledeki 20’nci yılının yanı sıra yetkide 14’üncü onur yılının da mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Memur-Sen ve Toç Bir-Sen olarak; kamu görevlileri için verdiğimiz sendikal mücadele, elde ettiğimiz kazanımlar, milletimiz ve ülkemizin sorunlarına yönelik çözüm odaklı yaklaşımlarımız sendikacılıkta ve örgütlülükte bir kez daha karşılık bulmuştur.

Hizmet Kolumuzda azalan kamu çalışanı sayısına rağmen teşkilat mensuplarımızın gayretleri, emekleri, alın terleri ve mücadelesiyle Toç Bir-Sen sendikacılıkta bu yıl da istikrarın ve güvenin adı olmuş, 45.344 üyesiyle de kamu görevlileri sendikacılığındaki rakipsizliğini tescillemiştir.

81 ilin tamamında yetkili sendika olmamız, Tarım-Ormancılık Hizmet Kolundaki emek mücadelesinin öncüsü olduğumuzu, bize duyulan güvenin ve desteğin de her geçen gün artarak devam ettiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bu onur ve mutlulukla birlikte, hizmet kolumuzda görev yapan kamu görevlilerinin takdirine ve teveccühüne mazhar olma çabamızı artıracağız.

Sendikalaşmadaki nicel büyümeyi nitel büyümeye dönüştüren Toç Bir-Sen olarak; ülkemizin, milletimizin, kamu çalışanlarımızın hakkını, refahını, geleceğini daima önceleyecek, bunun için emek mücadelemizi tüm gücümüzle ve kararlılıkla sürdüreceğiz.

“Şımardıysan başka düşmana ihtiyacın kalmamış demektir” derler Anadolu’da. Bu deyişten hareketle bu hakikati hiç unutmadan inancımız, ideallerimiz ve ilkelerimiz uğruna mücadeleye devam edeceğiz.

Bir kez daha Genel Merkez Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına, Memur-Sen’imizin Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan ağabey başta olmak üzere Tahsin Suda, Serdar Güllüoğlu, Remzi Şanlı, İbrahim Yaşar, Güven Perçem başkanlarımıza ve ebedi aleme uğurladığımız tüm dava ve yol arkadaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyor, her yerde ve her koşulda tüm zorluklara rağmen elif gibi dimdik duran, kutlu davamızı ve sevdamızı alın teriyle büyüten, örgütlü gücümüzü ve kardeşliğimizi çelikleştiren tüm teşkilatımıza teşekkür ediyorum.

6. Dönem Toplu Sözleşmesiyle Çok Önemli Kazanımlara İmza Attık

2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmesi mutabakatla sonuçlandı.

Toç Bir-Sen olarak; çalışanlarımızın haklı taleplerinin karşılık bulması için var gücümüzle yürüttüğümüz mücadelemizde 6. Dönem Toplu Sözleşmesiyle çok önemli kazanımlara imzamızı attık.

Hizmet Kolumuzdaki en kapsamlı Toplu Sözleşme olan bu sözleşmede tekliflerimizi istişareler ve titiz çalışmalar sonucunda hazırladık.

Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu’na dair her bir talep kollektif akılla, üyelerimizden iş yeri temsilcilerimize, Şube ve İl Başkanlıklarımızdan Genel Merkezimize kadar herkesin katılımını ve katkısını esas alarak oluşturuldu, teklife dönüştürüldü.

Toplu Sözleşme masasına; kamu çalışanlarımızın haklarını alması, taleplerinin kazanıma dönüştürülmesi, mevcut sorunlarının çözüme kavuşması için kararlılıkla oturduk. Görüşmelerin başladığı ilk andan itibaren emeğin değerini artırma, ekmeği hakça paylaşma, alın terine karşılığını verme gayesiyle müzakerelerimiz ve yürüttüğümüz diplomasi ile kamu görevlilerimizin haklarını sonuna kadar savunduk. Bu kararlı duruşumuz neticesinde de çok güzel ve önemli kazanımlar elde ettik. Hizmet kolumuzdaki onlarca kazanımın yanı sıra Memur-Sen olarak yıllardır mücadelesini yürüttüğümüz 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler konusunda da 2022 yılı içerisinde bakanlık ve yetkili konfederasyon arasında çalışmalar başlatılarak bu taleplerin hayata geçirilmesinin kararını aldık.

Yolumuz uzun, yükümüz ağır, hedeflerimiz büyük. Bu sorumluluğun farkındalığıyla; yeni yıl ile birlikte hayata geçecek olan kazanımlarımızın uygulanmasının takipçisi olacak, kamu çalışanlarımızın diğer haklı taleplerinin de karşılık bulması için tüm teşkilatımızla birlikte çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. 

Kazanımlarımızın çalışanlarımıza, kurumlarımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, 6. Dönem Toplu Sözleşmesinin mutabakatla sonuçlanmasına katkı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin ve ekibi ile Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ve Bakanlık bürokratlarına teşekkür ediyoruz.

Yaralarımızı Yine Hep Birlikte Saracağız

Geçtiğimiz aylarda maalesef hem orman yangınları hem de sel afetiyle hepimizin hanelerine, yüreklerine ateş düştü.

Yurdumuzda eş zamanlı olarak farklı bölgelerde çıkan ve tarihimizin en büyük orman yangını olduğu değerlendirilen bu orman yangınlarıyla yalnızca ağaçlar kül olmadı, ormanları yurt edinen yüzlerce hayvan telef oldu, bölgedeki vatandaşlarımız evlerini, emeklerini, hayallerini kaybetti.

Yangınların ilk çıktığı andan itibaren Devletimiz ve kurumlarımız, orman kahramanlarımız, art arda başlayan yangınlarla eşi benzeri görülmemiş büyük bir mücadele yürüttüler.

Ülkesi ve milleti için tüm imkânlarını seferber eden Tarım ve Orman Bakanlığımıza, “Yeşil Vatan için canını ortaya koyan” Orman Teşkilatımıza, Bakanlığımızın ilgili birimlerinde görev yapan ve felaket bölgelerinde vatandaşlarımıza ve yaralı hayvanlara yardım elini uzatan çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.

Bu süreçte Toç Bir-Sen olarak bizler de Şube ve İl Teşkilatlarımızla birlikte; orman yangınlarının hemen ardından gittiğimiz yangın bölgelerinde, ormanlarımızın yeniden ve daha güçlü olarak hayat bulması ve yaraların sarılması için girişimlerde bulunduk. Yangın söndürme faaliyetlerine katılan tüm çalışanlarımıza lojistik destekte bulunarak yük kaldırmaya, dayanak olmaya gayret ettik.

Hem orman yangınlarında hem de sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Milletimize sabır diliyorum.

Toç Bir-Sen olarak bizler tüm teşkilatımızla birlikte; geleceğe nefes olmak için, bölge halkımızın yaralarını hep birlikte sarmak için sorumluluk almaya, yük kaldırmaya ve her türlü desteği vermeye devam edecek, yaralarımızı hep birlikte saracak, bu zorlu günleri yine Millet olarak hep birlikte aşacağız.

Selam ve Dua ile…